НА ГРАНИЦА СО ВОЕНО ЗЛОСТОРСТВО: Екс-претседателот на САД Џим Картер со остра критика за надворешната политика на Трамп

Поврзано

ЕУ со 22 милиони евра поддршка за нaјрaнливитe во палестинските теpитоpии

Европската Унија ќе обезбеди 22,7 милиони евра помош за најранливите групи во палестинските територии, кои покрај секојдневната лоша инфраструктура...

ВИДЕО: Медицинска сестра им свири на виолина на пациентите кои бoлeдуваат од Koвид-19

После тешките смени во болниците каде ги лекуваат пациентите заразени од Ковид-19, медицинска сестра им свири на пациентите на...

C3O: Известени сме за одлуката на САД

Светската здравствена организација доби извештаи дека САД официјално го известиле генералниот секретар на ОН за повлекувањето од СЗО, но...

Поранешниот американски претседател Џими Картер изјави дека американските воени напади во Сирија, Авганистан, Ирак и Јемен често резултираат со високи цивилни жртви.

Во интервју за “Њујорк тајмс”, Картер, кој претходно кажа американски беспилотни летала во Сирија, Авганистан, Ирак и Јемен честопати резултираа со висок број на цивилни жртви, беше запрашан дали мисли дека тоа е “противречно на нашето тврдење дека САД е мирна нација посветена на човековите права “.

“Мислам дека понекогаш се граничивме со вршење на воени злосторства. Не мислам дека се придржуваме кон правичен пристап кон војната, нашата цел треба да е да го користиме вооружениот конфликт како последно средство и да ја доведеме нашата штета на другите на минимум “, истакна поранешниот претседател.

“Мислам дека нашата земја е позната низ целиот свет, како можеби како нај воинствената голема силаа. Кина не е во војна со никого уште од 1979 година “, додаде тој.

На прашањето за тоа кој е поголема закана за САД: Советскиот Сојуз за време на Студената војна, или Русија сега, 39-тиот претседател на САД изјави дека Советскиот Сојуз тогаш бил поголема закана.

“И Брежнев и јас, кога се наоѓавме на власт, се соочивме со непосредна перспектива за криза која можеше да доведе до нуклеарна војна”, истакна Картер.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести