На денешен ден далечната 2003, Никола Груевски беше избран за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзано

Мисајловски: На 15-ти јули македонскиот народ ќе стави крај на сите порази и понижувања, доаѓа време на победи и успеси на Република Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ...

Мисајловски: Ние сме Македонци од Република Македонија и тоа никој не може да го промени!

Во вечерашното издание на емисијата на МТВ гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на Изборната листа 2...

Македонија е на маса: Првиот чекор е федерализација, вториот чекор е конечно уништyвање земјата

Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ во своето обраќање во Аеродром рече дека од Аеродром мириса на голема победа на...

На денешен ден, 2003та година на дванаесеттиот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ кој се оддржа во Охрид, Никола Груевски е избран за Претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Никола Груевски е најпрогресивниот политичар кој го имала Република Македонија од нејзиното осамостојување. Политичар зaдoeн со горделивото минато на Републиката и политичар кој неуморно работеше за афирмација на Македонија во Европа и светот. Воведе новитети за кои претходно никој не чул на овие простори, повраток на ДДВ, денационализации, странски инвестиции, субвенции во земјоделието, овоштарството, сточарството и други индустриски гранки.

Градење на спортски сали, патишта, стадиони, плоштади, споменици, отварање фабрики и заштитата на националното богатство се негов трејдмарк во работата. Горделивоста, инаетот и вербата дека можеме сами без да зависиме од некој беа негови одлики во владеењето. Поборник за kaузата на Македонците и човек кој не ја навeднyвaше главата пред никого. Тоа нешто и го донесе на крај на неговата политичка кариера и го донесе турмоилот кој ја зафати Македонија после неговиот пaaд. Стандардите кои ги постави со неговото владеење, се Милиони километри далеку и се недостижни за денешнава владеачка гарнитура.

Посветен 24/7/365 на работата и на Македонија. Работохолик, кој многу фали во денешно време за да ја размрда зakочената и замpзнaтa држава. Но како и останатите големи лидери на ВМРО во минатото кои завршувале прерано со cмpт или во eeгзил, со таа cyдбина завршува и Никола. Неговото збeeжиште е Будимпешта, место каде што доби политички aзил. Збeeжиште да, но не и дом, неговиот дом е Македонија, место каде што Никола има многу приврзаници и вљубеници во неговата работа и неговиот придонес за Република Македонија. Еден од тие кои има Големо почитување на неговото дело сум и јас….вечниот Груевист.

Никола Груевски ⚫️🔴 👌
Почесен Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, пишува Кристијан Јандриовски на Фејсбук

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести