На дeнeшeн дeн, 1945 гoдинa вo Кавадарци нapoдoт пpecyдил..

Поврзано

Пopтпapoлот на BMPO-ДПMHE: Во недела најмалку што можам да направам е да бидам во 11 пред Влада

Јас, сега во недела, најмалку што можам да направам е да бидам во 11:00 пред Влада во чест на...

Котеска: 3аев тpeба да биде гoнeт за велепpeдaвcтво и зaceкогаш диcтaнциpaн од влacт

Професорката Јасна Котеска од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ не можеше да се воздржи од коментар на вчерашната изјава во...

Синот на Горан Ангелов: Скоро 4 години мајка ми бел ден нема видено, недела е најважниот ден од кога тие се во затвор, затоа...

Порака од Филип Ангелов, синот на Горан Ангелов. Повеќе ви припаѓа на вас, граѓаните на Македонија, отколку на нас дома. Последниве...
- Advertisement -

Нa денешен ден, 22-ри јануари 1945 година во Кавадарци по изречената пресуда од страна на Народниот суд во Кавадарци е осуден на смрт полковникот Љубен Апостолов, командант на 56 пешадиски полк на бугарската армија, кој беше директно одговорен за спроведувањето на Јунската офанзива од 6-ти до 16-ти јуни 1943 година. Судењето било во зградата на Тутуновиот монопол во Кавадарци, а неговата егзекуција беше извршена од страна на народот од овој крај кај денешниот плац на претпријатието “Градба промет”.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН 22 јануари 1945 година во Кавадарци по изречената пресуда од страна на Народниот суд во Кавадарци е…

Posted by Petre Kamchevski on Thursday, January 21, 2021

Latest News

Повторно регистриран земјотрес во Хрватска

Земјотрес со јачина од 2,8 степени е регистриран во 17 часот и 22 минути во Хрватска. Како што објави евро-медитеранската...

More Articles Like This