НА ЗАЕВ НЕ МУ ИЗЛЕГУВААТ СМЕТКИТЕ: Му фалат десетина пратеници за мнозинство!

Поврзано

(ФОТО) ДЕМИР: Кандидатката за пратеник на СДСМ Љатифа Шиковска фaтeнa на дeлo како врши пoткyп на гласачи во Шуто Оризари

Денес кандидатката за пратеник на СДС Љатифа Шиковска фатена на дело како врши поткуп на гласачи во Шуто Оризари. Треба...

СОСТОЈБАТА НА KOВИД-19 ВО МАКЕДОНИЈА: Пет пoчинaти во последните 24 часа, 35 нoвoзaрaзeни

Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа има пет починати од Ковид 19 во Македонија и 35...

МИЦКОСКИ: Изнacиленa нормалност кој ја нарача Заев и неговиот диктат на комисијата за зaрaзни бoлecти овие денови гледаме завршува со кaпитyлaцијa

Здравјето пред се, беше реченицата која што ја кажав во моментите кога беше поставено прашањето за важните политички случувања...

Премиерот Зоран Заев вечерва изјави дека без пратениците на ДУИ, тие нема да имаат 61 пратеник и дека ситуацијата не е баш едноставна.


Имаме коалиција од 68 пратеници. Ако ги одземете десетте пратеници на ДУИ, имаме 58, значи немаме 61. Така да, тоа не е баш така едноставно, затоа сериозните политички субјекти сериозно пристапуваат на сите проблеми. Прво ги наоѓаат причините, второ ги дават одговорите пред јавноста и трето даваат заклучоци кои што би значеле ако се направени некои грешки, како да не се повторат тие грешки. Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зеќири е сериозна функција во партијата, а секако и во државата преку пратеничкиот мандат. Вредно е да се разгледаат сите аргументи и од Зеќири, како и од сите други пратеници, да ги слушнеме и нашите партнери ДУИ за да можеме на крајот да донесеме заклучоци, рече Заев.

Тој додаде дека се блиску до изнаоѓање консензуален кандидат за претседател.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести