НА МЕСЕЧИНАТА ИМА ВОДА: Научниците на НАСА откриваат дека водата на Месечината би можела да се користи и како вода за пиење

Поврзано

ЗАБАВА(Видео) Неверојатна сцена: Орел грабна ајкула

Посетителите на плажа во Јужна Каролина присуствувале на речиси неверојатен настан – тие виделе орел што грабнал ајкула од...

Се одлучи дека е доволно за овој живoт – Нaјплoднaтa жена на светот, која рoди 43 деца, реши дека повеќе нема да рaѓa

Мариам Набатанзи (41) од Уганда досега родила дури 43 деца, од кои на петпати четворки, четирипати на свет донела...

Поука: Водел буpен живот и имал многу пари, но на крајот од животот побарал само една работа

Кога ќе помислите дека парите се сѐ во животот, сетете се на оваа приказна… Еден богат човек бил на болничка...

Вода на месечината најверојатно има во текот на целиот циклус на лунарниот ден, според најновата анализа на две лунарни мисии. Доказите се контрадикторни со претходните истражувања кои покажуваа дека водата се наоѓа во неколку затворени региони зависно од лунарните денови

„Откривме дека без разлика на тоа во кој дел од денот или на која висина ќе погледнеме, сигналот индицира дека водата е постојано присутна“, вели Џошуа Бандфилд, виш истражувач во Институтот за вселенско истражување во Колорадо, и водечки автор на новата студија објавена во „Nature Geoscience“.

„Присуството на вода по се изгледа не зависи од композицијата на површината, и водата се задржува“, додава тој. Резултатите, се надеваат научниците, ќе откријат повеќе за тоа од каде доаѓа водата на месечината како и дали може да се користи како ресурс.

Сеуште не е јасно колку е достапна оваа вода, но ако е лесно достапна би можела да се користи како вода за пиење за идните истражувачи или да се конвертира во ракетно гориво, велат од НАСА.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести