“НА МИНУС ПЕТ СТЕПЕНИ ОД КАНТА ЗА ЃУБРЕ СЛУШНАВ ДЕТСКИ ПЛАЧ”: Жена пронајде бебе, а потоа раскажала трауматично искуство

  • January 24, 2020
  • Коментари

Утрово во една зграда во Дервента е пронајдено напуштено бебе. Во полициската станица Добај и добајската болница е потврден овој случај и изјавиле дека бебето е живо и  здраво и дека тоа ќе биде задржано во болница. Според неофицијални извори, мајката е 23 годишна штитеничка на Центарот за социјални работи во Дервента.

 

 

 

 

Според изјавата на вработен во еден угостителски објект кој се наоѓа во близина, бебето е најдено од вработената која го одржува локалот. Таа раскажала што се случило рано изутрина, кога одела  кон работното место.

– Беше 5:25 часот кога сабајле кога поминав покрај кладилницата во корпа на минус 5 степени го слушнав плачот на бебето, изјавила Мирјана Јефтич, пишува Аваз

 

Веднаш после пријавениот случај, полицијата ја пронашла мајката на бебето, која сооред неофицијалните информации 23 годишна штитеничка на Центарот за социјални работи во Дервента. Лицето е со посебни потреби и најверојатно има уште деца.

Според лекарските извештаи, здравствената сосотојба на бебето е стабилна, бебето не е премрзнато нуту пак е неухрането, изјавиле од Одделението за педијатрија.

 

 

Претходно «
Следно »