October 28, 2020, 3:25 am

На нeмиpитe им нeмa кpaј: Caмoy6иcтвeн 6om6aшки нaпaд вo Aвгaниcтaн – 13 лицa зaгинaa, дeceтици ce paнeти

Поврзано

Кoј заработи милиони за време на пaндемијата?

Годината 2020 е тeшка во многу аспекти – и за здравствениот систем, и за економијата, како и на политичкиот...

Кадиров до Макpoн: Пpecтани со нaпaдитe врз мycлиманите

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска го повика францускиот претседател Емануел Макрон „да запре со напади врз верата“, откако Макрон...

(Фото) Извpшeнa e нajгoлeмaтa пpoдaжбa нa akции вo иcтopиjaтa

Ant Group, позади која стои сопственикот на Alibaba, Џек Ма, ја направи најголемата јавна понуда и продажба на акции...
- Advertisement -

Бомбаш самоубиец во западната провинција Гор во Авганистан уби најмалку 13 лица, а околу 120 се повредени.

Шефот на болницата во Гор, Мохамед Омер Лалзад, изјави дека лекарите од брзата помош ги санираат повредите на неколку десетици повредени лица, така што конечниот број на жртви може да се очекува да биде поголем, објави Ројтерс.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Тарик Аран изјави дека експлодирал автомобил-бомба недалеку од канцеларијата на началникот на регионалната полиција и зградите на федералната влада.

Досега никој не ја презеде одговорноста за овој самоубиствен чин на насилство во Гор, којшто се случи истовремено додека во Катар се одвиваат директните мировни разговори меѓу владините претставници во Кабул и Талибанците, што треба да резултира со мировен договор по повеќе децении граѓанска војна.

Претставник на кабинетот на гувернерот Гор рече дека експлозијата била исклучително силна и можела да се слушне дури и во Фирузкох, главниот град на провинцијата.

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This