НА ПАВЛЕ БОГОЕВСКИ МУ ОСТАНАА САМО ЛГБТ И ЛУБРИКАНТИТЕ: Клизна борбата за правда на шарениот револуционер

  • December 28, 2018
  • Коментари

Пред речиси три години Павле Богоевски важеше за предводник на Шарената револуција, момче кое се бореше за некаква си правда и враќање на правниот систем во државата.

Често можевме да го видиме качен на биничката на сите протести на шарената револуција, со мегафонот под рака, преку кој често говореше за враќање на довербата во судството на граѓаните,  покажувајќи со прст кон Груевски и тогашната власт.

Воден од сознанијата од „бомбите“, Богоевски постојано ги прозиваше функционерите на ВМРО-ДПМНЕ за одговороност а можеби и самиот тој е креатор на ЧЕ СИ ЛЕЖИТЕ и ШУТКА НЕ ТИ БЕГА НИКОЛА.

Павле знаеше да повика и за одговорност од функционерите на ДУИ, но татко на антимакедонскта коалиција Зоран Заев умешно го седна на муабет и му објасни дека, тие не се криминалци, него луѓе кои исто така биле принудени од Груевски да крадат пари и да вработуваат луѓе во државни институции, а притоа да не одат на работа. Заев исто така му објасни дека Тиранска платформа не постои и дека тоа е само во главата на ВМРО-вците, дека нема да менува Устав , ниту име на држава и му подарил розови наочари.

После овие разговори, со наочарите на него, Павле заборави на криминалите на ДУИ и се фокусираше исклучиво на правнен систем за политички прогон исклучиво кон функционерите на ВМРО-ДПМНЕ, а се останато беше во главата на ВМРОвците.

Сега после илјадници статуси за правда, прозивки кој ќе лежи затвор, за кого се има место во Шутка и кого се очекуваат, Богоевски неможел ни да претпостави дека политиката на Заев е апла к*рва, али провизијата очигледно е јака, а наочарите добро му стојат, Богоевски нема кредибилитет да зуцне за правда, правен систем, судство.

Го ставија и претседател на комисијата за одземање на мандатот на Груевски, како предвесник на неговата апсаана, ама му кидна. Ништо од шутката на Груевски, а оние душманите од 27ми април му станаа побратими, а министри од режимот на Грувска му станаа соброци за Европска Македонија, добро де, тој за Македонија, тие за спас на сопствената кожа, ама тоа не изгледа така кога гледаш низ розовите наочари.

Павле повеќе од една година не твита. Сега мудро си молчи отако илјадници статуси му се удрија во лице, Груевски му кидна, а криминалците сега се евро пратеници и негови стратешки соборци.

Единственото нешто што му остана е ЛГБТ заедницата, неговиот Љуми Бекири и лубрикантите од Владата. Како поранешен, можеби и сеуште вработен, ако не вработен, барем присутен во ЛГБТ центарот за поддршка, ете барем таа борба ја издржа и истера до крај.

Клизна борбата за правда Павле, клизна и ти, уште клизаш ама без поента и кредибилитет.

Нема правда, нема мир

Претходно «
Следно »