НА ПОЛНОЌ ЌЕ ИМАМЕ НОВА ВЛАДА: Трајко Вељаноски потврди дека до полноќ ќе биде познат составот за нова Влада!

Поврзано

(Фото) Владата троши милиони на тендери за разно разни набавки во ек на најголемата kpиза

И покрај сите укажувања на стручната јавност и на експертите, Владата на СДСМ не престанува со недомаќинското трошење на...

Мицкоски: Не трошете енергија на нешто што е докажано дека не вреди, не плашете се да го промените мислењето

Знам дека многумина од вас се длабоко разочарани. Тоа нема да ги промени работите, но вашиот став и глас...

(Видео) Македонците се чувствуваат како граѓани од втор ред, време е тоа да престане

Во нашата политичка програма зборуваме за проекти реални. Проекти, реални кои што се од значење во Теарце и во...

Екс претседателот на Собранието Трајко Вељаноски пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ откри дека до полноќ ќе биде познат составот на новата влада и мандатарот Груевски ќе ја исполни својата обврска. Повеќе детали Вељаноски за конкретниот договор за нова владина коалиција не откри, а во тек е состанокот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

trajjko

Претходно објаивме дека, според неофицијалните информации на Инфомакс.мк, претседателството на ДУИ веќе ја прифатило одлуката за владина коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, а претседателот Али Ахмети имал обраќање до претседатеството на партијата пред кое ја образложувал одлуката.

Тој исто така апелирал до секретарите и претседателите на општинските ограноци на партијата, да не дозволат членството да потпадне под влијание на лица и пропаганда, да не излегуваат на протести и да не бидат искористувани од оние кои сакаат да предизвикаат нова криза

Информацијата дека веќе е донесена одлука за владина коалиција ја пренесе и Албански „Топ Ченел“, од каде што информираат дека во секој момент се очекува од ДУИ да излезат со официјално соопштение.

Сепак, како што дознаваме од партиски извори во ВМРО-ДПМНЕ, одлуката на ДУИ сеуште не значи и конечна потврда за формирање на Владина коалиција имајќи во предвид дека партиските тела на победничката партија како и манадатарот Никола Груевски би требало прво да ја разгледаат, а потоа и да одлучат дали ќе ја прифатат или не понудата од ДУИ.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести