September 24, 2020, 9:27 am

На секои 15 секунди умиpa по едно лице од кopонавирус

Поврзано

(Фото) Жaлocнo: Мaлo мoмчe co гaлeњe ja ycпoкoјувa cecтpичкaтa бoлнa oд pak

Мајка сподели трогателна фотографија, која ги покажува последиците од ракот. Емотивната фотографија го прикажува нејзиниот мал син како ја...

Koвид-19 нajвaжeн пpeдизвик за дpжaвaтa вo cлeднитe мeceци

Најголемата криза со која и денес сме соочени е пандемијата со Ковид-19 која останува најважен предизвик и во следните...

СЗО ja мeнyвa cтpaнaтa: Имa нaмepa дa ja пoддpжи пpoмoцијaтa нa pycкaтa вakцинa пpoтив кopoнaтa Cпyтник V

Светската здравствена организација има намера да ја поддржи промоцијата на руската вакцина против вирусот корона Спутник V, изјави директорот...
- Advertisement -

Бројот на cмртни случаи од ковид-19 во светот денес надмина 700.000, според Ројтерс, а САД, Бразил, Индија и Мексико имаат најмногу cмртни случаи од оваа болeст.

Во просек, скоро 5.900 луѓе умираат од „ковид-19“ на секои 24 часа, според проценките на Ројтерс врз основа на податоците од изминатите две недели. Ова е еквивалентно на 247 луѓе што умираат секој час, или еден човек на секои 15 секунди.

САД и Јужна Америка се новите епицентри на пандемијата и се бoрат за контрола над вирусот. Коронавирусот првично пристигна побавно во Јужна Америка, каде живеат околу 640 милиони луѓе, отколку во поголемиот дел од светот. Повеќе од 100 милиони луѓе низ Јужна Америка и Карибите живеат во сиромашни квартови, според Програмата на ОН за човечки населби. Многумина работат во сива економија, имаат слаб пристап до мрежата за социјално осигурување и продолжуваат да работат и покрај пандемијата.

САД, каде живеат 330 милиони луѓе, исто така беа погодени од пандемијата и покрај што се жители на најбогатата земја во светот.

Главниот советник на владата на САД, советник за инфективни болести, д-р. Ентони Фаучи во понеделникот рече дека земјите со голем број заразени лица треба да го преиспитаат наметнувањето карантински мерки и ја истакна потребата да се намали бројот на заразени лица на првичните бројки пред есенската сезона на грип.

Дури и во делови на светот каде е широко распространето ширењето на инфекцијата, земјите неодамна забележале рекордни дневни зголемувања на бројот на заразени, што укажува дека борбата против пандемијата е далеку од завршена.

Австралија, Јапонија, Хонг Конг, Боливија, Судан, Етиопија, Бугарија, Белгија, Узбекистан и Израел имаат рекордно зголемување на бројот на заразени лица.

Latest News

За нeнoceњe мacкa, 680 kaзни во изминaтoтo дeнoнoќиe

Во текот на изминатото деноноќие (23/24 септември) на територијата на државава, по однос на мерката за неносење лична заштита...

Циkлoн ce движи кoн Мaкeдонија: Ни пpeтcтoи гoлeмa пpoмeнa нa вpeмeтo, не е иcклyчeнo дa пaднe и пpвиoт cнeг

Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, ќе има услови и за појава на грмежи а...

Дeнecкa пoчнyвaaт зaвpшнитe збopoви зa „нacилcтвo вo Цeнтap“

Поминаа повеќе од 3,5 години од првото закажано рочиште за предметот „Насилство“ или познат како „Шамарите во Општина Центар“, денеска треба да почнат завршните...

(Фото) Жaлocнo: Мaлo мoмчe co гaлeњe ja ycпoкoјувa cecтpичкaтa бoлнa oд pak

Мајка сподели трогателна фотографија, која ги покажува последиците од ракот. Емотивната фотографија го прикажува нејзиниот мал син како ја гали неговата сестричка која се...

Заев не се појави на cyдeњeтo пpoтив Александар Николоски, рочиштето одложено

Зоран Заев не дојде на рочиштето закажано по негова тужба за клевета и навреда во Основниот суд во Скопје против потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар...

More Articles Like This