November 1, 2020, 1:22 am

На сета сиромаштија ако сакате детето да учи треба да обезбедите 400 евра за компјутер

Поврзано

Повикот на директорот на болницата во Струмица покажа каква е состојбата во Македонија

За тоа каква е состојбата во нашиот здравствен систем јасно покажува денешниот повик на Директорот на Општа Болница Струмица. Станува...

Захариева: Нема да ставиме вeто само ако Македонија ги признае бугарските корени

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева се заkaни дека Бугарија ќе стави вeто за почеток на пристапните преговори...

Каракачанов: Му објаснив лично на Заев, Бугарија нема да прави отcтапки, тоа би било нaционално прeдaвство

Никој во Бугарија нема да нaправи отcтапки и да не ги почитува одлуките на Собранието, потврди во телевизиско интервју...
- Advertisement -

Претходно родители за своите деца купуваа тетратки, моливи, училишен прибор, а годинава поради новонастаната ситуација предизвикана од корона вирусот родителите мора да им обезбедат компјутери на своите деца за да ја следат онлајн наставата. За да може да се следи наставата на далечина потребни се ИТ-уреди кои според перфомансите чинат некаде околу 400 или и повеќе евра.

-Моето дете е петто одделение и наставата ќе ја следи од дома. Во период кога значително ни се намалени приходите на мене и на мојата сопруга ние мора да купиме нов компјутер зошто тој што го имаме не ја подржува платформата од Министерството за образование и наука. За ваков ИТ уред мораме да одвоиме некаде околу 400 евра за да му овозможиме на нашето дете да ја следи наставата од дома, вели загрижен родител.

Владата не само што не успеа да направи квалитетна платформа за следење на наставата, туку и не води сметка за тоа дека околу 40.000 ученици немаат уред за следење на образовниот процес.

Поради целата ваква ситуација продавниците за бела техника бележат значителна заработка од продажба на ИТ- уреди, а сопствениците на книжарници се жалат дека имаат драстичен пад на прометот.

-Оваа година многу се разликува од претходните години. Скоро никој не купува училишен прибор, зошто наставата ќе се следи од дома. Сето ова се одразува на нашиот приход, вели сопственик на книжарница.

Latest News

Уште една земја најави кapaнтин поради ekcтремно лошата состојба

Португалската влада го најави новото затворање на поголемиот дел од земјата на 4 ноември и ги повика граѓаните да...

(Видео) Среде Скопје журkа, ечи, Спасовски и Филипче спијат

На социјалните мрежи вечерва се споделуваат видеа од ноќен клуб каде вечерва ечи познатата песна „жена од султана“, а внатре се одржува забава. На видеото...

Ердоган вети нова куќа за секој чиј дом беше yништeн во зeмjoтресот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вети дека ќе биде изградена нова куќа, што е можно поскоро, за секој граѓанин чиј дом беше yништeн во...

(Фото)Ова не е новото амбулантно возило, ова се чевлите од 900 евра на Зорица Заева и Бентлито и Мајбахот на Заеви

Зоран Заев е на власт и државни позиции цели 18 години. Апослутно владее во Македонија цели 4 години. Ако Македонија има џeлaт тоа е...

Вечерва погледнете го небото, се случува редок феномен

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

More Articles Like This