December 1, 2020, 7:14 pm

На советниците на СДCM во Штип не им се paботи

Поврзано

Бучковски е познат со своите aнтимakедонски ставови за односите со Бугарија, неговото назначување е длабок aнтимaкедонски чин и тeшко пpeдавство со немeрливи пocледици

Политичката партија, Единствена Македонија, најостро реагира и силно го осудува назначувањето на Владо Бучковски за специјален пратеник со Бугарија. Во...

(Видео) Што вети, а што исполни градоначалникот на Гaзи Баба во неговиот мандат?

Неодамна градоначалникот Борис Георгиевски објави дека три години посветено работел во интерес на сите граѓани во Општина Гази Баба...

(Видео) Пренџов гo пoпapи зaмeник миниcтepoт зa финaнcии

На денешната собраниска седница пратеникот од "Гром", Љупчо Пренџов распали кон заменик министерот за финансии, каде напомена дека во...
- Advertisement -

Почитувани граѓани, гледате дека советничката група на ВМРО-ДПМНЕ е на своите места како советници за да се одржи седница на Советот на Општина Штип. Меѓутоа иако на претходната седница укажавме на шверцерското однесување и донесување на одлуки за закажување на седници од страна на СДСМ, сепак сведоци сме и сега дека и денес и оваа седница во минута до дванаесет ја закажаа да биде онлајн.

Без консултација со опозицијата, со ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата. Тие ја закажаа оваа седница само под една причина дека заради заштита на здравјето на луѓето поради корона вирусот.

Короната на сите нивоа на власта овој момент е алиби на власта. На сите нивоа на власта. Значи и во Собранието сакаат да закажуваат онлајн седници, што не е уставно. А, овде минута до дванаесет сакаат на шверцерски начин, на еден нивен личен начин да ги донесат одлуките кои сакаат самите да ги донесат.

Меѓутоа ВМРО-ДПМНЕ протестира на овој начин да работи, нема да ги прифаќа ваквите одлуки и нема да учествува во донесување на едни одлуки кои се донесуваат на овој самоволен начин.

Изгледа тие не можат да обезбедат мнозинство во Советот, како што не можат да обезбедат и мнозинство во Собранието на Република Македонија, па така на овој начин преку како што кажа колегата и од странство, и од дома од спалните соби, или од било каде да можат да се вклучат, да го добијат своето мнозинство и да ги донесат саканите одлуки.

Ние против тоа протестираме.

Latest News

Џамбаски: Бугарија се грaничи со самата себе си

Пратеникот во Европскиот парламент и заменик претседател на ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски кажа под кои услови Бугарија би можела да...

Bлaдaтa гo пpифaти зaклyчoкoт нa Koмиcиjaтa зa зapaзни бoлecти: Гpoбoт вo кoj e зaкoпaнo пoчинaтo лицe oд Koвид-19 нeмa дa cмee дa ce oтвopи...

На денешната седница Владата го прифати заклучокот на Комисијата за заразни болести, дека овластените оператори за погребални услуги се должни да го применуваат соодветниот...

Ова е битka за минатото, сегашноста и иднината: Утре пpoтест во 15 градови и блokaда во Скопје

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, за утре најави протести во 15 градови во Република Македонија. Мицкоски, исто така најави и блокада на две раскрсници...

(Фото) Тpoгaтeлнa cцeнa: Лeкap пpeгpнyвa pacплaкaн пaциeнт кoj e зapaзeн co Koвид-19

Удобната прегратка на еден лекар со старец позитивен на Ковид-19, на Денот на благодарноста, што ја направи еден фотограф за „Getty Images“, се прошири...

Бучковски е познат со своите aнтимakедонски ставови за односите со Бугарија, неговото назначување е длабок aнтимaкедонски чин и тeшко пpeдавство со немeрливи пocледици

Политичката партија, Единствена Македонија, најостро реагира и силно го осудува назначувањето на Владо Бучковски за специјален пратеник со Бугарија. Во соопштението на партијата се наведува...

More Articles Like This