НА СТРУГА ПЛУЌА ДА ИМАМ: Кампања против загадувањето на Струга – социјалните мрежи вријат со пораки!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Струга полека но сигурно станува најзагадениот град во Европа, откако депонијата која се запали пред неполн месец локаните власти и владата на Р.Македонија сеуште не успеаа да го изгаснат пожарот, ниту да изнајдат решение за дислокација на жариштето на болести и загадување

Активистите на социјалната мрежа Твитер, започнаа со кампања за подигање на свеста за загадувањето на општината, а бараат и итна дислокација на депонијата поради која во изминатиот месец многумина беа хоспитализирани откако чадот кој се креваше од запаленото ѓубре ја задуши Струга.

Latest News

Пoвтopнo дoбpи вecти: Haмaлeн бpojoт нa нoвoзaбoлeни oд Koвид-19 вo тeкoт нa изминaтoтo дeнoнoќиe, нeмa пoчинaти лицa

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања,...

More Articles Like This