September 26, 2020, 5:22 pm

НА ТРАМП МУ ПОДГОТВУВААТ ДЕМОНСТРАЦИИ НА ДЕНОТ НА ИНАУГУРАЦИЈАТА

Поврзано

Вашингтон: Неопходно е да се спpeчи напредокот на Русија и Кина во областа на вештачката интелигенција

Републиканскиот конгресмен Вил Херд, во име на пратеничката група, до Конгресот достави предлог-резолуција, која ги рефлектира принципите врз кои...

СЗО изнece нajцpнo кopoнa-пpeдвидyвaњe дoceгa: Ќе имa 2 милиoни жpтви

Мерките за сузбивање на пандемијата мора да се усогласат во целиот свет. Бројот на починати од коронавирус во светот би...

Се пojaви пpвиoт гpaд кoj имa кoлeктивeн имyнитeт нa кopoнaвиpycoт

Се појави првиот град во светот кој има стекнато колективен имунитет на коронавирус. Научниците велат дека имаат докази дека градот...
- Advertisement -

Масовни протести се очекуваат во американската престолнина на 20 Јануари. Учесниците на протестот сакаат да ја прекинат инаугурацијата на 45-от претседател на САД Доналд Трамп, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на организаторите од групата DisruptJ20.
Планирано е да бидат блокирани 12 контролни пунктови за обезбедување во Вашингтон, да се оддржи парада од 4 километри по една од главните булевари на градот, да ги блокираат улиците и да оддржат акции со протести во текот на вечерните свечени случувања.Акцијата ќе ја координираат 300 волонтери.

„Сакаме да ја прекинеме инаугурацијата. Сакаме да видиме како во овој град и по целата земја има бунт“, наведува агенцијата изјави активистот  Дејвид Терстон.

На својата страница организаторите ги повикуваат сите да дојдат на демонстрации во Вашингтон. Тие предлагаат да се влезе во тотален штрајк и да се протестира пред диплматските претставништа на САД во другите држави.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Вашингтон: Неопходно е да се спpeчи напредокот на Русија и Кина во областа на вештачката интелигенција

Републиканскиот конгресмен Вил Херд, во име на пратеничката група, до Конгресот достави предлог-резолуција, која ги рефлектира принципите врз кои...

Временска прогноза: Дожд уште неколку дена, еве кога ќе се подобри времето

Променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд е најавата на УХМР за утре. Ќе дува умерен, повремено засилен јужен...

Медицинска сестра пpoбoдена со нож во Универзитетскиот клинички центар во Приштина

Медицинската сестра Ф.Б. од Клиниката за уpологија беше пpoбоден со нoж денес на Универзитетскиот клинички центар во Приштина, потврди портпаролот на косовската полиција, Бајрам...

(Фото) Поплaвa во Струмица: Дождот ги поплaви струмичките улици

Дождот повторно ги поплaви струмичките улици! Имено денес Струмица и уште неколку други градови во државата ги зафати силно нeвреме, а улиците се поплaвија.

Дачиќ со докази: Приштина веќе го пpekршила договорот

Денеска министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека ќе му биде тешко да не работи на повлекување на признавањето на Косово и посочи...

More Articles Like This