January 23, 2021, 8:32 am

На тpи пyнктa вo вeлeшкaтa бoлницa нa пoмoш пpипaдници нa Apмиjaтa и нa МВP

Поврзано

Дpacтично се менува начинот на гласање на локалните избори?

Како Министерство ние строго инсистираме да се отворат листите. Не само што ќе ја демократизираме локалната политичката сцена, туку...

3aeв до граѓаните: Оние кои нема да се попишaт ќе бидат kaзнети

„Пописот е толку сериозна статистичка операција која што ја идентификувам со државничката одговорност на граѓаните“, истакна претседателот на Владата...

Шилегов се пpaвда, не бил скapaн со 3aeв и ќе бара поддршка за втор мандат

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, во вечерашното издание на „360 степени“ рече дека планира повторно да се кандидира...
- Advertisement -

На три пункта на главниот влез во Општата болница во Велес, како и пред засебните згради на Инфективното одделение и на Одделението за физикална медицина на помош на чуварските служби на болницата во услови на пандемија со КОВИД-19 од четврток се и вработени од Армијата и МВР, информира за МИА, д-р Весна Неделковска Николова портпарол.

На прашање на МИА, дали во болницата ќе се прави довод за кислород таа информира дека таков довод ќе се направи во новата монтажна Ковид болница за која подготовките на теренот се во тек заедно со неопходните инсталациии за нејзино функционирање.

Таа информира дека  во велешката болница денеска хоспитализирани  се вкупно 68 пациенти од кои 56 потврдени позитивни, 7 сомнителни и 5 со негативни тестови. Од  25 пациенти се на кислородна поддршка.

На двете Ковид одделенија Инфективно и Физикално, информира дека се уште има слободни кревети. Синоќа пред полноќ починал  маж од Велес на 71 година примен претходниот ден во тешка општа состојба со ниска сатурација на кислород, непотврден на Ковид.

Latest News

Дpacтично се менува начинот на гласање на локалните избори?

Како Министерство ние строго инсистираме да се отворат листите. Не само што ќе ја демократизираме локалната политичката сцена, туку...

More Articles Like This