September 21, 2020, 4:51 pm

На што ве предупредува телото: Ви се јаде благо или солено?

Поврзано

Moзoчниoт yдap e нoв cимптoм нa Koвид-19 кaj млaдитe пaциeнти?

Мозочниот удар може да биде прв симптом на Kовид-19 кај младите пациенти, покажува новото канадско истражување. Мозочните удари се појавуваат...

Здрав и превкусен појадок што го топи caлото околу стомакот

Ова е еден од најздравите појадоци затоа што во себе содржи витамини и минерали кои го подобруваат изгледот на...

Koнcyмиpaјтe ги пoчecтo: Cпpeчyвaaт пojaвa нa хpoнични бoлecти и гo зaбaвyвaaт cтapeeњeтo

Не се залудно маслинките еден од основните производи во медитеранската исхрана која е позната по бројните здравствени придобивки. Овие мали...
- Advertisement -

Поголемиот дел од храната се одгледува во земја во која се исцрпени минерали, а според студиите на американското Министерство за агрокултура просечниот внес на хранливи материи како калиум, калциум и магнезиум е многу низок, така што во блиска иднина може да стане глобална здравствена пречка.

Дали ви недостигаат одредени минерали може да проверите со анализа на крвта во приватните лаборатории или пак по препорака на лекарите на општата пракса.

Ако имате желба за леб и тестенини тоа може да биде сигнал за недостаток на азот во исхраната. Ако сакате јаглехидрати најдобро е да јадете храна богата со протеини како риба, месо, ореви и житарки. Азотот е важен за нормално работење на срцето, бубрезите и здрава кожа и коса.

Ако постојано ви се јаде чоколадо, тоа е сигнал дека ви недостигна магнезиум. Потребите за магнезиум растат во период на стрес. Место чоколадо јадете ореви, разни семки, урми, житарки и лиснат зеленчук.


Желбата за кафе може да крие недостаток на сол. Ако постојано имате потреба за чај или кафе значи ви недостига фосфор, сулфор, сол и железо.

Ако вашето тело постојано „ви бара“ чипс, помфрит или брза храна, можно е да ви недостига калциум. Одличен извор на овој минерал освен сирее се млеко, јогурт, сардини, лосон и брокули.

Latest News

Столтенберг oбвинyвa: Пaндeмијатa се користи за да се ослабне НАТО

Пaндeмијата од Ковид-19 се користи во обид да се оcлаби НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг на...

Двајца арачиновци се обиделе да пpeгазат полицаец, зaвршиле во станица

Полицијата привeде двајца жители од Арачиново кои во Куманово се обиделе да прегaзат полицаец. Двајцата вчера околу 20.30 часот на булевар „Трета македонска бригада“...

Дали ова е новиот потkyп на Заев?

Од помпезно најавуваниот четврт сет на антиkpизни мерки најавуван веќе два месеци нема ништо. Дали владата со новиот пакет на мерки се спрема за...

Носењето очила го намалува pизиkoт од пренесување на коpонавирусот

Носењето очила за гледање секој ден, може да го намали pизикот од зapaза со новиот кopона виpyс, покажува најново истражување. Истражувачите од Кина откриле дека...

Бидејќи Македонија е на црвената листа на Норвека, ЕХФ го одложи мечот меѓу Вардар и Елверум

Ракометарите на Вардар в четврток нема да го одиграат мечот од второто коло од Лигата на шампионите (ЛШ) прoтив Елверум, откако Европската ракометна федерација...

More Articles Like This