August 13, 2020, 4:00 am

На Ќафасан во колона се чека за влез во Албанија

Поврзано

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски,...
- Advertisement -

Утрово исклучително фреквентно е на граничниот премин Ќафасан на Македонско-албанската граница. Долга колона возила од македонска страна чека за излез од земјата.

Во најголем дел, крајната дестинација на македонските граѓани се морските летувалишта на албанското крајбрежје кое во актуелната криза единствено е достапно за нашите државјани, со оглед дека земјава се уште е на забранетата листата на ЕУ поради високиот број случаи на Ковид-19.

Како што информира АМСМ, интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. Во Охрид сообраќајот се одвива забавено со мали застои на одредени пофреквентни места поради зголеменото присуство на туристи, а тесните грла ги контролира полицијата.

Потсетување дека од 1 јули на сила е викенд забраната за движење на тешки товарни возила на државните патишта, како и на патниот правец Скопје – Охрид.

Latest News

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за...

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и...

More Articles Like This