August 12, 2020, 1:14 pm

На ќерката на српски политичар и се зaкaнувa зaтвоp од 40 години

Поврзано

Bo Сaрaевo yaпceни 17 пoлицajци пopaди cтoтинa kpивични дeлa

Во Сараево се уапсени 17 сообраќајни полицајци под сомнение дека примале мито. Тие се осомничени дека во последните неколку...

(Видео) Силнo нeвpeме во Хрвaтcкa, поpoјни дoждови и гpмотевици зафатија голем дел од земјата

Силно нeвреме со грмотевици и врнежи од дожд зафати голем дел од хрватска Загора, делови од цетинскиот регион и...

Гpциja и Тypцијa во вojнa? – Пpвитe жpтви се двajцa тypcки и eдeн cиpиcки дpжaвjaнин

Грција отворила оган кон чамец што превезувал цивили покрај островот Родос во Егејското Море, изјави Командата на турската крајбрежна...
- Advertisement -

Дваесет и шест годишната Јелена Шпаговиќ, ќерка на поранешен пратеник и втор човек на партијата Српска десница, Саша Дујовиќ, која е обвинета за убиство на осумдесет годишната девизната пензионерка, Мајда Гаровиќ, од Земун, се појави во судница, една година по апсењето поради бруталното убиство на нејзината сосетка.

Подготвителното рочиште е одложено за септември, а Елена во истрагата ја признала вината. Српските медиуми пишуваат дека убиството го направила во афект.

Злосторството е откриено на 20 јуни 2019 година, кога во контејнер во викенд населба во близината на Инѓија, Војводина пронајдено е јагленисаното тело на старицата. Таа била пријавена дека исчезнала на 16 јуни, а сите траги воделе кон Јелена, која од старицата позајмила 2.500 евра. Јелена се терети дека после караница и тепачка ја убила старицата, а потоа нејзиното тело го искасапила и три дена го чувала во изнајмен стан во Земун. Потоа телото го спакувала во поголем куфер, а потоа напомош го викнала нејзиниот брат велејќи му дека од станот треба да изнесе стара фотелја со траги од крв, но не му открила што се случило.

Со автомобил телото го однела во викенд населбата Крчедина и го запалила во контејнер. Траги од нејзината ДНК пронајдени се на контејнерот и на други места. Јелена работела како медицинска сестра во една приватна клиника во Нов Белград. Уапсена е на 6 јули 2019 година, а за бруталното убиство и се заканува казна затвор од 10 до 40 години.

Latest News

Тacевски му влeзe со kлизaчи на Зaeв: He тe yценyвaaт caмо Aлбaнците, бeз Axмети влaдa нe cмeeш да напpaвиш

Актерот Сашо Тасевски испрати порака до Зоран Заев дека не е уценуван само од Албанците и оти ќе прифати...

Не дочека да дојде ни петок, Пендаровски утре ќе му го додели мандатот на Заев?

Шефот на државата утре на пладне ќе гододели мандатот за составување на Влада, откриваат извори за Сител. Одлуката на Пендаровски тоа да го направи...

Нaд илjaдa пpивeдeни и 50 пoвpeдeни во дeмoнcтpaциитe во Бeлopycиja

Повеќе од 50 лица се повредени во синоќешните протести во Белорусија, соопшти Министерството за здравство. -Синоќа 51 лице е повредено и е примено во ургентни...

Села и Гаши се пишмaни ја прифaтиja поканата на Axмети, Зaeв извиcи

– Алијансата за Албанците и Алтернатива ја прифатија поканата од лидерот на ДУИ Али Ахмети за зедничка средба со лидерите на партиите од...

Кoмиcијaтa за зapaзни бoлecти се cpeтнa со пpeтcтaвници на МТСП, еве што е зaклyчeнo за гpaдинкитe

На состанокот на Комисијата за заразни болести денеска биле присутни и претставници на Министерството за труд и социјална политика при што се разгледувале и...

More Articles Like This