August 14, 2020, 11:26 pm

На 15-ти јули да ја испратиме во минатото оваа нeнaрoднa влacт предводена од Заев и СДСМ

Поврзано

Hа повидок образовна kaтастрофа: Шест месеци нecпособната власт не успеа да донесе ниту протоколи и платформа за онлајн работа

Факти кои го одбележаа денот според на ВМРО-ДПМНЕ 1. Се уште молк за coмнежот за испумпување на 21 милион евра...

Kои струмички кoмпaнии имале кредити без пoкpитиe во Еуростандард банка?

Пропаѓањето на Еуростандард банката е настан којшто потсетува на оние од 90-тите години. Најцрните години за македонската економија. Слушнавме...

(Видео) Унивepзaлниoт cнaбдyвaч на cтpyјa плaќa oбeзбeдyвaњe по двojнo пoвиcoки цeни од пopaнo, дали paзликaтa зaвpшyвa во џeбoвитe на влacтa?

Неколку дена има целосен молк за сомнежот за испумпање на пари од универзалниот снабдувач на струја преку струмичка компанија...
- Advertisement -

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од скопска Кисела Вода ги повика граѓаните на 15 јули да стават крај на корупцијата и криминалот, на понижувањето на Македонија и да заокружат за број 14 на гласачкото ливче.

„Пред околу 30 месеци го започнавме овој маратон и се правевме внимателно, меревме, премерувавме. Во овие 30 месеци сите предизвици беа совладани и беше исклучителна можност ВМРО – ДПМНЕ да го покаже државничкиот капацитет, што и го покажавме. Така дојдовме до избори, а на 15 јули одиме на победа. Безусловната ваша поддршка не мотивираше да истраеме, и затоа ние по 30 месеци зборуваме и за победа. За само две и пол години успеавме да симнеме ненародна власт. Ова е влада е без ниту една политика, без понуда за македонскиот народ, донесоа само порази за Македонија“, рече Мицкоски.

Мицкоски посочи дека по 15 јули „ќе треба да ги заскукаме ракавите, да се обединиме како што многу пати македонскиот народ се обединувал, а потоа да работиме за нашата татковина за Македонија, заеднички да испишеме нова историја, затоа што нашиот политички противник е онаа тразнициона матрица политичари или полоши од оние порано“.

Според него главната матрица на СДСМ е пред избори прво, да дојдат да кажат по некоја лага, второ, да направат национално понижување и криминал и трето, да ги перат гревовите.

Мицкоски потсети на криминалот, на штедилницата ТАТ, на лагите од 15 септември кога се ветуваше еден-двајца вработени од секое семјество, а кулминираше криминалот, потсети и на аболицијата за оние кои сториле криминал, како и на Луј Витон обвинителство и трас-трас судство.

На граѓаните, Мицкоски им посочи, дека политичкиот противник ќе дојде и ќе им ветува, ќе се колне во жицата, во семето, ама како што рече „ве лажат“.

„Затоа на 15 јули да ги испратиме во минатото. Затоа што тие можат само да крадат повеќе, да распродаваат повеќе. Имаа три години да направат добро, ама за три години не направија ништо и сега заминуваат во историјата. И тие кои што беа тука инвеститорите, заминаа зошто не сакаат да плаќаат арач. Но, ние сме тука да се обврземе дела секој кој сторил криминал го прекршил законот ќе одговара.

Не се сите исти, различи сме и тоа како сме различни. Доста беше 30 години политичко мочуриште и понижување на Македонија. Ќе почеме со ветинг кај политичарите секој ќе треба да го докаже потеклото на имотот, а тој што нема да може ќе одговара. Во првите шест месеци ќе донесеме закон за ветинг за политичарите, тие мора да го докаѓат потеклото на капиталот и имотот“, рече Мицкоски.

Според претседателот на ВМРО-ДПМНЕ главно е владеење на правото, а во програмата Проект – Обнова има фантастични реформи за оваа област.

„Сето тоа што е ветено во програмата Проект – Обнова ќе биде реализирано. Нудиме 25 проценти повисоки плати, 20 проценти повисоки пензии, илјада километри патишта, укинување на прогресивниот данок, нудиме најмалку 460 милиони евра за земјоделците“, рече Мицкоски.

Непрестано ќе инвестираме во образованието, ќе ги поттикнуваме и поддржуваме иновациите, научно-истражувачката работа и…

Julkaissut Hristijan Mickoski Lauantaina 4. heinäkuuta 2020

Latest News

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната...

„Нoж во гpб за сите муслимани“: Турција и Иран со оcтра реакција за мировниот договор меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел

Турција и Иран денес остро го осудија регионалниот ривал на Обединетите Арапски Емирати за нејзината одлука за нормализирање на дипломатските односи со Израел и...

Колку заработува Путин?

Рускиот претседател Владимир Путин заработи 133.400 долари во 2019 година, а премиерот Михаил Мишустин 249.700 долари, според официјалните податоци објавени на веб-страницата на...

Шaмар за САД: Чешка oдби распоредување на американските трупи на нејзината територија

Чешките власти не гледаат причина за распоредување американски воojници во нивната земја, им рече на чешкиот премиер Андреј Бабиќ пред новинарите пред почетокот на...

(Видео) Ekcплодираше склад за оpyжје во суданскиот главен град Картум

Силна еkcплозија одекна вечерва во складиште со opyжје во суданскиот главен град Картум, соопшти суданското Министерство за внатрешни работи, додавајќи дека досега нема извештаи...

More Articles Like This