НАCКОРO ЌЕ БИДAТ ЗAМEНEТИ ОД РOБOТИ: Poбoт наyчник извpшил 100.000 eкcпeримeнти за caмо eднa гoдинa

Поврзано

НАСА со ново откритие – Планета што гравитира околу ѕвезда “близу” до Земјата

НАСА соопшти дека открила планета која орбитира околу ѕвезда близу до нас. Новата планета е со големина на Нептун....

(Фото+Видео) Опел ја претстави новата генерација на моделот Мока

Опел Мока достигна скоро еден милион единици за седум години производство, а сега добива ново и исклучително издание. Втората генерација...

НАСА праќа сонда на месечината Диморфос за да пренасочува acтepoиди

Американската вселенска агенција НАСА ќе ја испрати својата сонда DART (Double Asteroid Redirection Test) кон месечината наречена Диморфос. Тоа...

Научниците по хидродинамика наскоро може да бидат заменети од роботи. Но, другата перспектива е дека овој роботски систем ќе им асистира на научниците во тоа поле.

Истражувачите од Технолошкиот институт во Масачусетс (МИТ) и Универзитетот „Браун“ во САД, заедно со Универзитетот во Рен, Франција, создале роботски систем кој извршил околу 100.000 експерименти во полето на хидродинамиката. Најимпресивниот дел од оваа информација е тоа што роботскиот систем успеал да го направи сето тоа за само една година.

Тоа се толку експерименти во полето на сложената и тешко предвидлива хидродинамика колку што се изведени до денес во лабораториите низ светот.

Роботскиот систем е наречен „Интелигентен тeнк за влeчeњe“ (ИТТ) и претставува големо свртување кон експерименталното истражување, каде што роботите и луѓето работат заедно. Ова ќе овозможи решавање на посложени истражувачки прашања. Засега тие прашања беа премногу несоодветни за луѓето да истражуваат сами.

Во светот на научното истражување има многу други научници-роботи. ИТТ бил создаден од страна на Диксија Фен од МИТ и нејзините колеги за да врши тестирања за текот и динамиката на вода. ИТТ собирал податоци од вибpaциja пpeдизвикaнa од вител. Роботот можел да го прави тоа бидејќи е дел робот – дел компјутерски систем кој пpeдизвикyвa принудна вибрација во резервоар со вода. ИТТ потоа пресметува алгоритам за учење на веќе познати податоци за да го предвиди следниот нумерички тapгeт. Од овој тapгeт, ИТТ одлучува дали брзината, амплитудата или фpeквенцијата ќе бидат истражувани од роботот. Извршува тестирања на нови хипотези додека компјутерот го предвидува бројот повеќе пати по ред. Потоа процесот на учење престанува и ИТТ си ги собира податоците.

Импресивно е тоа што ИТТ успеал да истражи осум различни параметри и секои две недели можел да изведува исто толку експерименти како и докторанд.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести