НЕВЕРОЈАТЕН ОДГОВОР НА ПЕНТАГОН: Имаме информации за употреба на хемиско оружје, но нема да ги објавиме

  • April 14, 2018
  • Коментари

САД не се подготвени да и го претстават доказот на светската заедница дека Сирија користела хемиско оружје во Дума поради доверливоста на овие податоци, рече портпаролката на Пентагон, Дана Вајт, во саботата.

“Ние, сепак, немаме сомнеж. Едноставно има многу врски со разузнавачката служба. Ќе ми биде драго да ги покажам доказите ако можам. Но, ние сме многу сигурни во нашата одлука “, рече таа одговарајќи на прашањето зошто тие не ги покажат доказите за нападот пред целиот свет.
Претходно, Западот го обвини Дамаск за хемиски напад врз сирискиот град Дума во источниот дел на Гута. Москва ги негира информациите за наводен хемиски напад, од сириската армија.

Претходно «
Следно »