January 25, 2021, 8:26 am

НЕВЕРОЈАТНО АРХЕОЛОШКО ОТКРИТИЕ: На градилиште во Мексико откриени коски од 60 прaисториски мамути

Поврзано

(Видео) Неверојатен феномен: Леден круг од идеална форма се врти во насока на стрелките на часовникот

Редок природен феномен е забележан во областа на градот Каменец во југозападна Белорусија. Таму се појави ротирачки кружен мраз на...

(Видео) Празни куќи и ископани гpoбови: Мистеријата за селото чии жители иcчезнаа од лицето на земјата

Мистеријата за советското село Растес, чии жители исчезнаа за еден ден во 1976 година и чии гробишта беа ископани,...

Научниците потврдија: Koгa чoвeк лaжe, тoj гo имитиpa гoвopoт нa тeлoтo нa oнoj штo го лaжe

Неодамнешниот експеримент на холандски истражувачи од Универзитетот во Ротердам, кој го проучуваше влијанието врз говорот на телото и движењата,...
- Advertisement -

На градилиште за време на работата на новиот аеродром „Фелипе Анхелес“ во Мексико Сити се пронајдени коски на повеќе од 60 прaисториски мамути.

Како што соопшти Националниот институт за антропологија и историја, се смета дека коските се од пред 15.000 години и припаѓаат на колумбиски мамут.

За време на изградбата на аеродромот, пронајдени се коски и од бизони, камили, коњи, луѓе, како и разни предмети.

Националниот институт за антропологија и историја соопшти дека претходно, остатоци од 14 мамути биле пронајдени во областа Тултепека минатата година.

Latest News

Пpeкy дeн coнчeво, навечер снег: Meтeoролозитe нajaвyвaaт пojaвa нa cнeжни нaнocи

Во текот на денот сончево и релативно топло со умерена облачност и со умерен до засилен југозападен ветер. Кон крајот...

More Articles Like This