Неверојатно: Еве што се случува со постелнината ако не ја менувате еднаш неделно

Поврзано

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

(Фото) KPВТА НЕ Е ВОДА: Вонбрачниот син на Шварценегер е копија на татка си

Џозеф Баен (22) е син на Арнолд Шварценегер (72), кој славниот актер го доби со својата љубовница, дадилката на...

Еден од клучните бјути совети до кои мора да се придржувате, дефинитивно е менувањето на постелнина, барем еднаш неделно.

Овде не е во прашање само убавината, туку личната хигиена, и здравјето пред сè. Креветот треба да е сигурно и чисто место, во кое целосно ќе се опуштите, а валканите чаршави го расипуваат тоа.

Но, веруваме дека сè уште постојат такви кои не се придржуваат до ова правило, најчесто поради мрзеливост, а предупредувањето на професорот по микробиологија и патологија, Професор од Њујорк, конечно би можело да ве натера да ја усвоите навиката на менување постелнина еднаш неделно, бидејќи последиците се следниве:

„На постелнината, преку целата недела се собира голема количина на честички од нечистотија и човечка кожа. Таа нечистотија е вистинска „храна“ за паразитите, чиј измет може да предизвика опасни алергиски реакции“, објаснил професор.

Исто така, валканите чаршави се вистинско легло за габични спори, прашина, па дури и делови од тело на инсекти, а сето тоа може да предизвика иритација на кожата, кивање, чешање на очите и бројни други негативни реакции во телото.

Одвратноста тука не завршува. Некои бактерии, како златната стафилокока, можат да го преживеат и перењето, ако чаршавите не се перат на доволно висока температура. Иако оваа бактерија живее и во човечката кожа, ако навлезе во крвта, во некои случаеви може да биде дури и кобна, предуредил професорот.

Затоа, можеме да заклучиме дека редовното перење на чаршавите не ја чува само вашата убавина, туку и вашиот живот.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести