December 4, 2020, 6:42 am

НИЗОК РЕЈТИНГ НА ЕУ ВО МАКЕДОНИЈА: Мнозинството Македонци не сакаат членство во ЕУ според анкетата на ГМФ!

Поврзано

Андоновска: Власта печали на маката на граѓаните и тестовите ги наплаќаат по огромни цени, термин и резултати се чекаат со денови

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др....

Гpчки вecник откpивa: Бyгapcки авиoни ќе го чувaaт мaкeдонcкото нeбo

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското...

Ивo Инџeв: Избpaвме да го гaзиme нajcлабиот coceд

Бидејќи ги решивме сите спорови и прашања од нашата сопствена историја,тргнавме кон решавање на историски спорови со соседите. Но,...
- Advertisement -

Соработник на Германскиот Маршалов Фонд (ГМФ) цитира анкета на „Регионалниот совет за соработка“ според која поддршката на граѓаните на Македонија за членство во Европската Унија сега е само 54 % или речиси за речиси 30 % помалку од анкетите што важеа до 2011 година – пренесува Експрес.мк

Експертот на ГМФ Роза Балфур за дел од медиумите кои што го следат процесот на влезот на Западен Балкан вели дека оваа бројка е резултат на подобрена поддршка за ЕУ што значи дека во минативе години уште помалку македонски граѓани сакале да влезат во ЕУ.

Ако се земат во предвид само Македонците како етничка група процентот е уште помал затоа што според предходните анкети членството во ЕУ најмногу е поддржани од немакедонските етнички заедници. Кај Македонците членството во ЕУ честопати се поврзува се губење на националниот идентитет.

Балфур ги повикува набљудувачите на процесите на евроинтеграција во регионот да се придружат на македонските надежи дека идната година ќе биде клучна.

Според Балфур ако се споредува Македонија со Србија, Македонците се чини дека се попосветени за придружување кон ЕУ од Србите каде што мнозина ја гледаат Русија како свој најдобар пријател.

19 КОМЕНТАРИ

Latest News

Снoyден пoкaжа лавовcко cpце со пopaката до Tpaмп: Помилyвaj го Acaнж нe мeнe, спacи го нeгoвиoт живoт

Поранешниот американски разузнавач покажа какво лавовско срце има впрочем тој со последниот свој Твитер статус во кој испрати порака...

Словенија започнува масовно тeстирање со aнтигeни тестови за да се идeнтификуваат асимптоматските случаи

Владата на Словенија нарачала 1,5 милиони брзи антигени тестови за коронавирус, кои треба да започнат да се користат оваа година, рече министерот за здравство...

Андоновска: Власта печали на маката на граѓаните и тестовите ги наплаќаат по огромни цени, термин и резултати се чекаат со денови

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др. Марија Андоновска, која зборуваше за...

Вечерва снег и магла на Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено со умерен интензитет, по наместа влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка, но во...

Гpчки вecник откpивa: Бyгapcки авиoни ќе го чувaaт мaкeдонcкото нeбo

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското небо како дел од напорите...

More Articles Like This