НЕВООБИЧАЕН ПОДАРОК: Каков невообичаен подарок Владимир Путин му подари на кинескиот претседател?

  • June 9, 2018
  • Коментари

Рускиот претседател Владимир Путин, кој во моментов е во посетува Кина, подготви неочекуван и сосема оригинален подарок – вистинска руска сауна – подарок за претседателот на Кина Кси Џинпинг.

“Да, тоа е точно”, потврди портпаролот, Дмитриј Песков, Кремљ во одговор на прашањето дали е точно дека Путин на Џинпинг му подарил дрвена сауна. Како што објасни Песков, кинеската страна ќе избере место каде руските експерти ќе ја постават сауна.

Сауната ќе биде составена од двесте години стар сибирски кедар од Алтајските планини.

Во текот на минатата ноќ размена на подароци помеѓу Кси и Путин, на кинескиот претседател му е прикажана скица од сауна и парче од кедар.

“Вие ќе ми го поклоните само тој дел од сауната”, се пошегува Кси со Путин, и ја искористи приликата и му се заблагодари за подарокот велејќи дека тоа е единствена работа која му недостасува во неговиот дом.

Во исто време, медиумите не го објавија она што Путин го доби како подарок од Кси.

Инаку, во пресрет на посетата на Кина, Путин не сакаше да открие каков подарок ќе му даде на својот кинески колега.

Претходно «
Следно »