September 28, 2020, 5:25 pm

Невреме започна да „беснее” низ Македонија – На овие места врне и грми

Поврзано

Променливо облачно, наместа пороен дожд и засилен ветер

Времето во земјата денеска ќе биде променливо облачно. На места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен...

Падна првиот снег во Македонија

Планината Кораб, со највисокиот врв во нашата држава, Голем Кораб, со висина од 2.764 метри надморска височина, утрово ја...

Денес: Облачно со сончеви периоди и услови за слаб дожд

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе...
- Advertisement -

Невремето започна во дел од градовите низ Македонија. Некаде врне и грми, а се очекува невреме и во Скопје.

По сонцето утрово, пресврт што е многу лоша вест за метеопатите.

Ова е состојбата и температурите

Според УХМР денеска се очекуваат поројни врнежи од дожд и грмежи, а локално во форма на невреме со пообилни врнежи, засилен ветер и појава на град на одредени места.

Во Скопје и околината преку денот ќе има намалување на облачноста. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен и северен правец, а во вечерните часови се почекува појава на дожд и грмежи.

До четврток во Република Македонија ќе преовладува променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд и грмежи.

Во попладневните часови локално ќе има појава на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи низ земјава.

Latest News

Јанкуловска оди во зaтвop за автомобил кој го вози и користи Зоран Заев и неговата мaфија

Гордана Јанкуловска е жpтвa на нeправдите и политичкиот пpoгон на мaфијата на Заев. Јанкуловска оди во зaтвop за автомобил...

Азербејџан нeгирa: Турција не испратила вojcка на помош во koнфлиkтот со ерменската apмија

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев нeгираше денес дека Турција испратила вojcка од Сирија во Азербејџан да помогнат во koнфликтот со ерменската apмија во регионот...

Австралија создаде спреј за нос како лek пpoтив коpoнавирусот

Австралиската биотехнолошка компанија Ena Respiratory денеска објави дека рaзвива спреј за нос, а неговата цел е да го подобри човечкиот имунолошки систем како дел...

Фатени девет мигpaнти во близина на Штип

На 27.09.2020 во 07:20 часот на локалниот пат с.Таринци–с.Балван, штипско, полициски службеници од СВР Штип забележале и запреле девет странски државјани-мигpaнти. Утврден им бил идентитетот...

Скопјанец се зakaнувал со opyжје поради нeдоразбирањe во сообраќајот

На 27.09.2020 во 13:30 часот во СВР Скопје, Ј.И.(23) с.Визбегово, скопско и А.Н.(46) од Скопје приjaвиле дека на крстосницата на бул.„Словенија“ со „Качанички пат“,...

More Articles Like This