НЕГОВОТО ВИСОЧЕСТВО: Арпад Штербик тука кога беше најпотребно!

Поврзано

(Видео)Касами го шитна Заев, по изборите ќе коалицирал со победникот

Со најмалку 6,7 пратеници ќе бидеме дел од владата која ќе успее да добие 61 пратеник, најави лидерот на...

Плажите во хрватска нeбeзбeдни?

Kaпачите снимиле несекојдневна глетка на плажата Бокулја во Сливница, Задарска жупанија. Во Велебитскиот канал се појавил огромен кит кој се...

Резултати од анкети за изборите може да се објавуваат најдоцна до 9 јули

Најдоцна до 24 часот на 9 јули може да се објавуваат резултати од испитувања на јавното мислење во врска...

Со 15 одбрани голманот на Вардар блесна и кога беше најпотребно ја даде потребната сигурност на европскиот првак

Ракометарите на Вардар продолжуваат да ја бранат титулата во Лигата на шампионите, пласирајќи се на фајналфор-турнирот во Келн втора година едноподруго. Четвртфиналната пречка, Кил, ја решија со пораз, денеска во Јане Сандански, со 27-28, но поради повеќе голови на гости оди понатаму.

Натпреварот беше еднакво инфарктен и во првото полувреме кое заврши со 13-13. Почна со 0-3 за Кил, но Вардар, иако „запали“ доцна, почна да игра и да го диктира натпреварот поведувајќи со три разлика во три наврати. Сепак, по 10-7 во 16. минута, Кил почна да практикува зона 3-2-1 во одбраната и следуваше суша од пет минути за македонскиот тим, што резултираше со изедначување. Иван Чупиќ утна два пенала во последните две минути и не успеа да го задржи водството до паузата.

На листата со стрелци, шест запиша Борозан, пет имаше Циндриќ, а Криштопанс погоди четири пати. Огромен херој е Арпад Штербик кој застана на 13 одбрани. Кај Кил, по пет гола дадоа Винцек, Зарабец и Екберг, а Ландин доцна се разбуди, па остана на седум одбрани.

Ф4-турнирот во Келн се игра на 26 и 27 мај, во Келн, а противници на Вардар ќе му бидат ПСЖ, Нант и подобриот од Монпелје – Фленсбург (28-28 по првиот меч)

Извор
Спорт1.мк

Фото
Спортмедиа.мк

Актуелно

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. Од соддржината на...

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги интересира кој ќе понуди политика...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Повеќе вести