НЕКОИ ГОЛЕМИ СИЛИ САКААТ СУДИР НА КОСОВО: Директорот на директоратот за Косово и Метохија во срспката влада смета дека некој намерно прави судири!

Поврзано

СЕ ЧЕКААТ ПРВИТЕ ТУРИСТИ: Кипар ги укина ограничувњата, земјата се враќа во нормала

Кипарската влада три недели порано ќе ги укине повеќето ограничувања наметнати поради пандемијата, затоа што стапката на инфекција со...

ЗАДОЛЖИТЕЛЕН КАРАНТИН ЗА МАKЕДОНЦИТЕ: Бугарија воведе 14 дневен карантин за лицата кои ќе влезат во земјата од Македонија

Министерот за здравство на Бугарија, Кирил Ананиев, издаде наредба со која се воведува задолжителен 14-дневен карантин за лицата кои...

KPИЗАТА Е НАДМИНАТА: Србија ја затвори привремената болница на белградскиот саем

Привремената болница на Белградскиот саем, што ја организираа припадници на Министерството за одбрана и српската армија за прием на...

Директорот на канцеларијата на Владата на Србија за Косово и Метохија Марко Џуриќ изјавил дека не верува дека приштинските власти спровеле низа агресивни постапки со кои сакале да испровоцираат судир на Косово
dzuric_kosovo
Тој за Пинк изјавил дека сето тоа се работи во „премолчена согласност на големите сили“.

Според зборовите на Џуриќ, се молчи и при загрозувањето на човековите права што е на штета на Србија, но затоа се ослободуваат воени злосторници. Тој нагласил дека забраната за влез на возот од Србија е само кулиманција на напорите да се испровоцираат судири, потестувајќи на забраната за влез на претседателот на Србија Томислав Николиќ за Божик, заклучувањето на православната црква во Приштина, како и забраната за испораката на учебници на српски јазик.

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести