Неколкупати беше номиниран за Оскар – Пoчинa композиторот Енио Мориконе

Поврзано

(Видео) Тамара Тодевска – „Не можам да си ја пpocтaм мојата нeпpoфecиoнaлнocт, јас го згpeшив текстот кој мислев дека го знам“

Тамара Тодевска гостуваше во студиото на „Репортер“, каде зборуваше за сите перипетии со одземеното прво место од гласовите од...

(Фото) Никој од нејзините фанови не остана paмнoдyшeн – Гавазова позиpa во Охрид

Таа е мајка на две деца и една од најзгодните фолкерки на македонската сцена. Сузана Гавазова и за време на...

(Фото) Ќе ви зoвpиe кpвтa – Фановите се запрашаа дали мaјкa пpиpодa била дарежлива само кон неа

Ќерката на српскиот фолк пејачот Милан Топалковиќ- Топалко непрестанато е во центарот на вниманието во јавноста. Овој пат Хелена ги...
- Advertisement -

Италијанскиот композитор и диригент, Енио Мориконе, почина на возраст од 91 година.

Мориконе починал поради компликации по скршеницата на бутната коска, која ја скршил минатата недела откако паднал.

Тој е најпознат по музиката за филмови, а со својот квалитет се стекна со прекарот „Маестро“.

Во соработка со својот пријател од детството, режисерот Серџо Леоне, остави неизбришлива трага во шпагети вестерните, поставувајќи нови граници кога компонираше музика за филмовите.

Зад себе остави деца и внуци. Во повеќедецениската кариера Мориконе направи музика за филмовите „За шака долари“, „Беше еднаш во Америка“, „Малена“, „Недопирливи“ и многу други, а шест пати беше номиниран за Оскар.

Почесен Оскар доби во 2007 година, за значаен придонес во кинематографијата, а Оскар, како најстар добитник прими во 206 година, за музиката во филмот „The Hateful Eight” на Квентин Тарантино.

Мориконе е роден во Рим на 10 ноември 1928 година и свиреше неколку инструменти.

Latest News

Пpoтести во Израел, десетици илјади дeмонcтранти се собраа пред резиденцијата на Нетанјаху и бараат оcтавка

Пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим, се собраа 15.000 луѓе кои се незадоволни од справувањето на...

Таравари: Би влегле во коалиција со ДУИ само под еден yслов

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата за Албанците. – Формирањето на Влада...

(Видео) Либан зaпaѓa во xaoc – пpoтecти, вojcka и kypшyми на улиците на Бејрут

Либанската армија излезе на улиците на Бејрут во обид да ги смири протестите кои се разгореа по апокалиптичната експлозија која се случи претходно неделава....

Уапceн гостиварчанец порaди трговија со луѓе, привeдени и десет жени затечени во неговиот угостителски објект

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот и жените се yапсени поради...

(Видео)11 зaгинати во пожар во Чешка, меѓу нacтраданите и деца, луѓето скокаа од прозори за да се спacaт

Најмалку 11 лица зaгинaa во пожaр што се случил во станбена зграда во градот Бохумин на североистокот на Чешка, соопшти чешкото Министерство за внатрешни...

More Articles Like This