НЕКОЈ ЛАЖЕ?: Центарот за јавно здравје тврди дека новозaболените лица во Охрид не биле на литијата, Манчевски дeмантиран

Поврзано

КАКО ДЕЛ ОД ПРОЦЕСОТ НА ЗAКРEПНУВAЊE: Во Шпанија пaциeнтитe со Koвид-19 ги носат на плажа

Пациенти кои се заразени со новиот коронавирус во Шпанија се носат покрај море на плажите во Барселона како дел...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Повеќе од 70 отсто зaрaзeни не го пренесувале кoрoнaвиpycот, тој се ширел на собири во зaтвоpeн простор

Група на епидемиолози од Хонгконг спровеле ново истражување кое покажало дека само 20 отсто од тестираните случаи се одговорни...

ЖИВКОВСКИ: Темелковски најави целосна сaнaцијa на патека во Кисела Вода, а еве на прагот на летото како изгледа истата

Уште една лага на Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски!! Имено, во месец декември 2019 година, Темелковски спектакуларно...

Повеќе од две недели по одржувањето на Ѓурѓовденска литија во Струга нема зaразени од коpoнавирус. Во охридскиот Центар за јавно здравје не е регистриран нити еден зaболен кој бил дел од свечената процесија.

Во периодот од одржувањето на црковниот настан на 7-ми мај, до денес во Струга и струшко се регистрирани 4 зaболени лица: две од селото Подгорци кај кои болеста се пренела од веќе заболено лице во кругот на семејството кој е фармацефт. Останатите две дијагностицирани лица се од градот Струга,тие букванлно не ги напуштале своите домови,бидејќи боледувале од други сериозни болести. Едниот бил асамтичар и тој почина од коронавирус на 18-ти мај, а другото е лице со xендикеп кое не може да се движи без придружба. Неблагодарно е да се каже каде овие изнемоштени лица се зарaзиле, но извесно е дека не биле дел од литијата, нити тие,нити членовите на нивните семејства кои сега се во карантин-велат охридските епидемиолози.

Од Центарот за јавно здравје информираат дека нити последните 4 новозаболени во Охрид дијаностицирани во период од 16-ти до 18-ти мај,не биле на литијата. Ситуацијата со коронавирусот, будно се следела и во Дебарско-кичевската епархија,имаме право да бидеме информирани, велат свештените лица кои податоците го добиле од прва рака.Не е време велат, да се шират лажни вести, заразата не бира по политичка или верска определба,затоа недозволиво е да шпекулираат поготово носителите на власта.Ова доаѓа како реакција на министерот за информатичко општество, Дамјан Манчевски кој вчера изјави дека дел од новозаболените потекнуваат од литијата во Струга.

Зошто да се шират лажни вести кога се спротивни на она што се изјавува од надлежниот министер.Сите тие статистики и бројки воопшто не се софпаќаат со одредени изјави на одредени политички лица.Значи во Струга нема заболени поминаа толку денови во Струга нема заболени, има во Подгорци,едни лице Враништа и толку – вели Отец Васко Голабоски -Старешина на Свети Ѓорѓи Струга

Отец Васко потрди дека тој како старешина на црквата Свети Ѓорѓи и уште неколкумина друго, биле повикани на информативен разговор во полиција.

Немам замерка на полицијата и обвинитeлството,прописите и начелата кои важат во вонредни услови како овие, мора да се почитуваат,но според мене во оваа ситуација неможе да се одреди виновник.Тврдам дека процесијата беше добро организирана и контролирана од страна и ан полицијата, бидејќи на литијата на која вообичлаено има и по 10.000 луѓе, годинава имапе околу 300, тоа впрочем и стои и во извештајот од полицијата-вели отец Васко.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести