НЕМАТЕ РАБОТА, ГЕРМАНИЈА БАРА 260 ИЛЈАДИ РАБОТНИЦИ: Ќе се изненадите кои професии најмногу се бараат

Поврзано

ЕУ со 22 милиони евра поддршка за нaјрaнливитe во палестинските теpитоpии

Европската Унија ќе обезбеди 22,7 милиони евра помош за најранливите групи во палестинските територии, кои покрај секојдневната лоша инфраструктура...

ВИДЕО: Медицинска сестра им свири на виолина на пациентите кои бoлeдуваат од Koвид-19

После тешките смени во болниците каде ги лекуваат пациентите заразени од Ковид-19, медицинска сестра им свири на пациентите на...

C3O: Известени сме за одлуката на САД

Светската здравствена организација доби извештаи дека САД официјално го известиле генералниот секретар на ОН за повлекувањето од СЗО, но...

Потребата за работна сила во Германија во периодот од 2017 до 2035 година ќе се намали за 1,13 милиони.

Дигитализацијата сепак не укинува онолку работни места колку што се мислеше – многу работни места исчезнуваат, но затоа се отвараат нови. Сето тоа со себе носи и поголема миграција во Германија – од Европската унија, но и од трети држави.

Тоа е заклучок на најновото истражување на Фондацијата “Бертелсман” наречено “Доселување и дигитализација”, пишува Дојче Веле.

Авторите на истражувањето прогнозираат дека во идинина речиси 80% од додадената вредност во преработувачката индустрија, како и во секторот на услуги, ќе се потпира на дигитални темели.

“Најголем е недостатокот на висококвалификуван кадар. Сега побарувачката на висококвалификувани работници е далеку поголема од понудата. Тој тренд се очекува да продолжи и во иднина”, се наведува во истражувањето.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести