October 26, 2020, 10:45 pm

НАЈНОВ НАЦРТ ЗАКОН ЗА ТУТУН:Нема веќе продажба на кутии со 19 цигари и не смеат да се „лајт“

Поврзано

Ќе поскaпат ли горивата?: Од полноќ нова цена на нафтените деривати

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Согласно последната...

Горивата од полноќ со нови цени

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Согласно последната...

Доаѓа нoвa „зomби криза“: Прво ќе ги пoгoди бaнkите, а она што се очекyвa мoжe caмо да го забpзa банкpoтoт

Германскиот економист Рајнт Гроп, претседател на Институтот за економија Хејл предупредува дека Германија влегува во финансиска криза поради пандемијата...
- Advertisement -

Единечното пакување на цигарите има форма на квадар со рамни или заоблени ивици и содржи најмалку 20 цигари, ова стои во најновиот нацрт закон за тутун, производи од тутун и сродни производи. На пазарот до сега дел од кутиите цигари имаат по 19 цигари на број. Законот беше предложен уште лани, на текстот имаше коментари и забелешки, но и покрај тоа што беше објавена изменета верзија, се уште не го помина владиниот филтер.

-Се забранува пуштање во промет на пакувањата на цигари кои немаат форма на квадар, кои содржат помалку од 20 цигари, со исклучок на пакувањата на цигари кои што се наменети за извоз- стои во нацрт законот.

Во продавниците каде има и цигари, се разбира пушачите тоа добро го знаат, дел од кутиите се со по 19 цигари внатре. Тоа впрочем се тие кои се пакуваат овде во Македонија.

Според одредбите, единечното пакување на цигари се состои од картон или мек материјал и не треба да има отвор кој ќе може повторно да се затвори или повторно да се залепи откако е еднаш отворено, освен капакот со преклоп (флип-топ) и капаците со преклопување.

Остануваат одредбите дека на кутијата јасно треба да е наведено за каков производ станува збор, и колку содржи катран, никотин и јаглероден моноксид. Ако тоа не е наведено производот не смее да биде пуштен во продажба.

Исто така, не смее да се продаваат цигари кои содржат ознаки, зборови или изрази што упатуваат или сугерираат на тоа дека тој вид на производ е помалку штетен па на кутијата е наведено дека има малку катран, лесен, благ, ултра лесен и други слични ознаки.

извор:Фактор

Latest News

Како да го продолжите траењето на бaтеријата на паметните телефони

Корисниците на паметни телефони често се жалaт дека нивната батерија трае пократко отколку кога ја купиле, дека некои апликации...

Меркел пpeдупредува: Гермaнија е на работ на гyбeње кoнтролa над пaндeмијaта

Канцеларката Ангела Меркел прeдупреди дека Германија е на работ на губeње на kонтрола над пaндемијата на koронавирусот. Овие зборови Меркел ги изговорила на потесниот состанок...

Kopонавирусот стави клуч на пaбовите и кaфулињата во делови од Велика Британија

Велика Британија денеска регистрира 20.890 нови случаи на kopонавирус и 102 смртни случаи, покажуваат официјалните податоци. Бројот на нови случаи се зголеми во споредба со...

Откриено како Сорос работи пpoтив победата на Трамп на претседателските избори

Американскиот берзански шпекулант Џорџ Сорос не сака да го остави исходот на претседателските избори во САД на 3 ноември на случајноста. За време на...

Нелоски до Шилегов: Петре, дали ти доликува со вакви изјави, да им возвраќаш на овие наши јунаци, кои го жpтвуваат својот живот за нас?

Оние кои се во први редови, во наjkритичните ситуации, се исмејани, омаловажени и понижeни од градскиот татко со изјавата: “На оној на кого му...

More Articles Like This