December 2, 2021, 5:07 am

Нема да стоиме до него и да му го дозволиме тоа: Бајден откри за што има намера да разговара со Путин

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека ќе го покрене прашањето за почитување на човековите права на средбата со рускиот лидер Владимир Путин во Женева.

„Ќе се сретнам со претседателот Путин за неколку недели во Женева и ќе му дадам до знаење дека нема да стоиме покрај него и ќе му дозволиме да ги крши тие (човечки) права“, рече Бајден, обраќајќи им се на присутните на комеморацијата на Денот на сеќавање.

Претходно беше најавено дека состанокот на претседателите на Русија и Соединетите Американски Држави ќе се одржи во Geneенева на 16 јуни.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...

More Articles Like This