НЕМА КРАЈ НА ЗАДОЛЖУВАЊЕТО: Владата нè задолжи со дополнителни 700 милиони евра

Поврзано

Меркел: Носам маска кога пазарувам во продавница

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека носи заштитна маска на лицето кога оди во продавница. „Ако ги почитувам правилата за...

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ Согласно одлуката, горивата поскапуваат...

Нови цени на гopивaтa од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Седумстотини милиони евра е сумата со која попладнево се задолжи земјава преку издавање на еврообврзница. Алсат дознава дека каматната стапка е 3,67%, а парите ќе треба да се вратат за шест години.

„Дополнително, се обезбедуваат и сигурносни средства за справување со евенутален повторен шоk и зависно од развојот на настаните делумно финансирање на потребите за следната година.“

Процесот на издавањето на еврообврзницата го водеа меѓународните финансиски институции Ерсте груп, Дојче банк, ЏП Морган, Сити (БиД). Премиерот Оливер Спасовски очекуваше интерес кај инвеститорите.

„Започна постапката во текот на денот, се прават сите анализи, подготовки, разговори итн, и на основа на тоа треба да имаме подетални информации. Јас очекувам дека ќе имаме успех.“

Според груба пресметка, ова значи дека за шест години, освен главниот долг од 700 милиони, Македонија ќе мора да врати и вкупна камата од 153 милиони евра. Ова е втора еврообврзница во мандатот на оваа влада на СДСМ. Првата ја издаде екс-министерот Драган Тевдовски која беше во висина од 500 милиони евра.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести