НЕМА НИШТО ПАТРИОТСКО ВО ДОГОВОРОТ: Договорот со Грција ниту е патриотски чин ниту го зајакнува македонскиот идентитет

Поврзано

ВМРО-ДПМНЕ: Лaгитe на Заев се плаќаат со човечки живoти

СДСМ се тотално одлепени од реалноста. Нивната нова нормалност се руши како кула од карти. Народот веќе не им...

ЗАРАДИ ПOCЛEДИЦИТE ПPEДИЗВИКAНИ ОД KOВИД-19: Владата се зaдoлжи за нови 160 милиони евра

Владата ја донесе Уредбата со законска сила за задолжување на Република Македонија кај Европската Унија преку инструментот Макро–финансиска поддршка...

ТАСЕВСКИ: Македонците станаа балкански Кypди, народ без држава

Не остана ништо од Македонија, коментира актерот Сашо Тасевски разочаран од фотографијата на која министерката за одбрана Радмила Шекеринска...

Договорот со Грција ниту е патриотски чин ниту го зајакнува македонскиот идентитет. Договорот е штетен излегува од рамките на Обединетите нации и ги руши националните и државните позиции. Националноста и јазикот не биле дел од преговорите согласно резолуцијата од Обединетите нации за Република Македонија, а сега Зоран Заев прави штета напуштајќи го тој концептот и прифаќање пошироки толкувања, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Зоран Заев самоволно се откажал и го компромитирал јазикот и идентитетот со прифаќањата на дообјаснувања. Штетата која ја направи Зоран Заев е погубна. Изјавите на Ципрас и Коѕијас во кои кажуваат дека во овие преговори не дале ништо а добиле многу нешта, се најдобар доказ за тоа каков договор има потпишано Заев, стои во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ и се додава:

„Република Македонија е оштетена страна. Договорот создава само обврски за Република Македонија. Зоран Заев не може со ништо да го оправда својот капитулантски чин. Затоа Зоран Заев мора да падне, за да Македонија оди напред и Македонија да победи“.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести