Нема обнова на билатералните односи: Бајден има намера да ја повика Русија на одговорност за непромислените и агpecивни политики

Поврзано

САД ja прогласи Кина за зakaна за националната безбедност на САД, a Русија за главен дeстабилизатор на меѓународната сцена

Соединетите држави ги прогласија Русија и Кина за главни закани, при што Кина е идентификувана како главен потенцијален противник...

Boзнeмирувачко видео: Пет студенти зaгинaa откако се cpyши ограда на факултет во Боливија

Најмалку пет студенти загинаа во Боливија кога паднаа од четвртиот кат од зградата на Универзитетот „Ел Алто“ во град...

Запленети повеќе стотици ампули лaжни вакцини против ковид-19 во Јужна Африка

Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици ампули лажни вакцини против ковид-19, по глобалното предупредување издадено од Интерпол дека...
- Advertisement -

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден, ја исклучи можноста за „ресетирање“ на билатералните односи со Русија, пишува „Вашингтон пост“ повикувајќи се на свои извори.

„Како што работевме со Русија, така ќе се обидеме да ја повикаме Русија на одговорност за нејзините непромислени и агресивни активности што ги видовме во последните месеци и години“, рече висок американски функционер на кого му се јавува списокот со повици.

Исто така, се наведува дека администрацијата на Бајден, во пресрет на извештајот на разузнавачката служба за последните потези на Русија, се подготвува за нови мерки против таа земја .

Според весникот, оваа недела Бајден ќе побара од директорот на Националната разузнавачка служба, Еврил Хејнс, целосен извештај за Русија, вклучително и наводно руско мешање во изборите во САД во 2020 година, ситуацијата околу Алексеј Навални, наводни награди за напади врз американски трупи во Авганистан и декемвриските масовни сајбер-напади врз американските федерални институции.

Во исто време, дописникот на агенцијата „Блумберг“, Салеха Мосин, известува дека кандидатката за позиција министер за финансии на САД, поранешната шефица на американските федерални резерви, Џенет Јелен, исто така, поддржала остри санкции против „руските актери“.

„Посветен сум на ригорозното спроведување на санкциите, насочени кон руските актери поради територијалната агресија во источна Украина и Крим и други закани по националната безбедност на САД“, напиша новинарот на Твитер, цитирајќи ја Јеленова.

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This