НЕМА ОДЛУКА ОД ДУИ: Состанокот на кој се одлучуваше за коалиција завршен – продлжува утре во 14 часот?!

Поврзано

КОВАЧКИ: Партијата што целиот историски развој го должи на проруска и просрпска структура не oбвинува дека сме против НАТО и ЕУ

Обвнувањaта дека ВМРО-ДПМНЕ е анти НАТО и aнти ЕУ се смешни и се за внатрешна употреба. Партијата што целиот...

НАРОДОТ ИМ Е КРИВ: Нeспособноста на СДСМ за која сега винoвни се граѓаните кои ги затворија како во притвop два месеци дома ќе не...

Македонија под власта на СДСМ има најлоши резултати во бopбата против коронавирусот Власта не треба да ја бара вината кај...

ЈА ПРОДАДЕ ЗЕМЈАТА: Заев ги прифаќа барањата на Бугарија за уkинување на македонската историја

Факти на денот според ВМРО-ДПМНЕ: 1. Главен актер во случајот Реkeт е Зоран Заев. 2. Со барањето брзи избори Заев ќе...

Претседателството во проширен состав на ДУИ не донесе одлука вечерва за коалиција за формирање Влада. Според информациите на старт.мк, состанокот продолжува утре во 14 часот!

pronajdeni-chovechki-cherepi-i-koski-vo-dvorot-na-ahmeti-vo-zajas

Засега нема официјална информација од ДУИ.

Инаку, тежок политички маратон се случуваше во Мала Речица. Раководството на  ДУИ со часови заседаваше зад затворени врати во партиското седиште. Градоначалникот Изет Меџити, сепак се вратил на состанокот јави РСЕ. Невзат Бејта, Изет Меџити и Теута Арифи го напуштија состанокот на Централното претседателство на партијата. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи за телевизија Алсат изјави дека тие состанокот не го напуштиле поради тензија, туку поради замор и потребата да се одморат. Според него, дебатата е конструктивна и верува дека наскоро ќе биде донесена одлука.

ТВ 21 постави видео снимка на која се гледа дека автомобилот на Невзат Бејта вечерва стигна пред седиштето на СДСМ.

https://www.youtube.com/watch?v=B_5zqJ1LUPQ

 

Бујар Османи претходно рече дека на маса, се уште се отворени сите пет опции, коалиција со ВМРО ДПМНЕ, со СДСМ или широка коалиција, или да одат во опозиција или на нови избори. Во меѓувреме од партиски извори дознаваме дека Меџити се вратил на состанокот каде се уште се дебатира дали ДУИ ќе коалицира со ВМРО ДПМНЕ.

Османи претходно посочи и дека на ДУИ не и е важна политичката судбина ниту на СДСМ, ниту на ВМРО ДПМНЕ, туку реализацијата на Платформата на Албанците и дека е не е важно одлуката која ќе биде донесена да биде навремена, туку правилна.

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести