НЕМА ПОЛИТИЧКИ ДОГОВОР СО ВМРО-ДПМНЕ: Талат Џафери тврди дека нема политички договор за ослободување на пратениците

Поврзано

Здравството пред рacпaѓaњe – Регистрирани 163 нoвoзaбoлeни и 8 пoчинaти од Koвид-19 во последното деноноќие

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи...

Анкета изразена во број на пратеници – ВМРО-ДПМНЕ 54 пратеници, СДСМ 47

Според анкета на Институтот БИПС (за истражување во областа на безбедноста и демократизацијата на човековите права и слободи) опозициската...

Ни „р“ од реформи на УДБ-а: За Заев повеќе од половина Македонци се тepoристи и екстpeмиcти!?

Поранешниот прв човек на градската организација на владејачкиот СДСМ и актуелен активист на граѓанските движења Трета и Бојкотирам, Љупчо...

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, е дециден дека ослободувањето од притвор на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не е политички договор за опозицијата да се врати во Собранието.

-Нема политички договор за пуштање на пратениците од притвор. Постои судска постапка и процедура за нивното ослободување од притвор во кои ќе се процени дали постојат услови за тоа – изјави Џафери вчера во „Топ Тема на Ваша страна“ на Телма.

Притоа тој го повика ВМРО-ДПМНЕ ги стави државните пред сопствените интереси.

-Ако сите очекуваме во април да добиеме преорака за датум и до јуни да се заокружат преговороите за името, сметам дека ниту еден зрел политичар нема да се упушти во блокирање на институции. Сите меѓународни инстанци укажуваат дека сега моментот е историски Македонија да го добие тоа што го очекува – членство во ЕУ и НАТО и мислам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе најде сила да се издигне над сопствените кругови во интерес на државата – рече Џафери.

Тој најави дека ќе свика продолжение на седницата за Законот за јазиците, без оглед дали опозицијата ќе присуствува или не. Сепак тој е оптимист дека ќе се надминат несогласувањата со опозицијата.

Актуелно

Комити со реакција за операцијата „Атлантик“: Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум

Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум. Ќе остане запишано дека бевме тука да...

ДАЛИ „ДИЗ“ ФУКЦИОНИРА КАКО ПАРТИСКА ИСПОСТАВА НА СДСМ : По директни усни наредби на активисти на СДСМ се казнуваат откупувачи!

Спрегата Ненад Бошев , Мијалчо Ласков и Силвана Трбогазова обелоденета со документи, инаку таа истата спрега здраво одработува за СДСМ во ова предизборие. Ова тројство...

(Видео) Што договарала Шекеринска со Јанева и Јовановски?

Радмила Шекеринска по објавеното видео снимено во домот на Боки 13 сеуште молчи и бесрамно си тера кампања. Радмила Шекеринска мора да одговори, кога...

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во следните населени места: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник „Ла верита“ повторино е активирана...

Повеќе вести