НЕМА ПОТРЕБА СРБИЈА ДА ВЛЕГУВА СО ВОЈСКА НА КОСОВО: Косовскиот премиер вели дека Србите во Косово се безбедни и нема потреба од конфликт!

Поврзано

СЕ ЧЕКААТ ПРВИТЕ ТУРИСТИ: Кипар ги укина ограничувњата, земјата се враќа во нормала

Кипарската влада три недели порано ќе ги укине повеќето ограничувања наметнати поради пандемијата, затоа што стапката на инфекција со...

ЗАДОЛЖИТЕЛЕН КАРАНТИН ЗА МАKЕДОНЦИТЕ: Бугарија воведе 14 дневен карантин за лицата кои ќе влезат во земјата од Македонија

Министерот за здравство на Бугарија, Кирил Ананиев, издаде наредба со која се воведува задолжителен 14-дневен карантин за лицата кои...

KPИЗАТА Е НАДМИНАТА: Србија ја затвори привремената болница на белградскиот саем

Привремената болница на Белградскиот саем, што ја организираа припадници на Министерството за одбрана и српската армија за прием на...

Премиерот на Косово Иса Мустафа изјави дека Србите во Косово не се и нема да бидат загрозени и нема потреба за заштита или одбрана од Белград, пренесува порталот Коха нет.

uck_kosovo_proslava

Оваа изјава следува по онаа на српскиот претседател Томислав Николиќ кој изрази подготвеност Србија да влезе со војска во Косово доколку тамошното српско население биде загрозено.

Овие изјави следуваат после најновото заострување на односите меѓу Белград и Приштина, откако вчера во Косовска Митровица не стаса возот од Белград поради можноста од избивање судири, пренесува Блиц.

Претседателот на Косово, Хашим Тачи на Твитер изрази надеж дека Србија ја научила лекцијата по провокацијата со возот.

„Се надевам дека лекцијата е научена од оваа провокација. Добрите соседи не настапуваат со екстремистички проекти, туку со дијалог“, порача Тачи.

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести