August 14, 2020, 6:02 pm

НЕМА ПРИФАЌАЊЕ НА УСЛОВИТЕ: Нема отстапки од она што ВМРО-ДПМНЕ го кажа по однос на СЈО и Уставот!

Поврзано

Следете во живо: Пpoтест против поскапувањето на струјата

Следете го во живо на Инфомакс пpoтестот пpотив поскапувањето на струјата. Граѓаните во повеќе градови ширум Македонија меѓу кои...

3aeB и Axмети договopија влaда, 3ибepи ќе биде пpeмиep една година, DUI го 3eмa и MBP

Од партиски извори Канал 5 дознава дека од преговорите меѓу СДСМ и ДУИ договорено е премиер по принципот 3+1. Тоа...

Трифун Костовски: Жaл ми е за моите клиенти, јас гoл сум се родил, гoл ќе си умpaм

Бизнисменот Трифун Костовски попладнево како мнозински акционер во Еуростандард банка се појави на прес конференција со неговиот син и...
- Advertisement -

Не отстапуваме од она што го кажавме за СЈО и Уставот. СЈО е наменска институција, а во однос на барањата за уставни промени, немаме ниту потреба, ниту пак уставни можности да ја правиме државата бинационална.

antonio-milososki
Ова го изјави Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ во „Отворено студио“ на ТВ НОВА, уште еднаш потврдувајќи го ставот на партијата во однос на барањата што албанските партии ги презентираа во заедничката платформа што беше објавена пред почетокот на преговорите за составување на новата Влада.

-Добивме мандат по две основи. Првата беше платформата за економски развој, односно програмата „Реално“, додека вториот темел на нашиот предизборен настап беше зачувување на унитарна, кохезивна Македонија и како држава и како општетсво. Соодветно на тоа немаме ниту потреба, ниту луксуз, ниту пак уставни можности да ја правиме државата бинационална. Ние не сметаме дека доколку државата биде бинационална ќе биде поефикасна, поекономична и посплотена. Затоа од овие два принципи нема да отстапиме, истакна Милошоски.

Latest News

Следете во живо: Пpoтест против поскапувањето на струјата

Следете го во живо на Инфомакс пpoтестот пpотив поскапувањето на струјата. Граѓаните во повеќе градови ширум Македонија меѓу кои...

Костовски: Спpeчeнa е продажбата на банката, некому му се брзаше

Ние сами ќе ја спасевме банката, но на некому му се брзаше. Зошто, како, при неформирана Влада, при пaндемија, тоа е лудо, кажете ми...

Пpoтecт во Маџари: Граѓаните peволтиpaни, секојдневно се гyшaт во cмpдeа од дивaта дeпониja Вардариште

Попладнево жителите на Маџари пpoтeстираа пpoтив „пpeтоварната станица во Вардариште од која што секојдневно се гушaт во cмрдеа. Пpoтестираме пpoтив секојдневното нeконтролирано палење на секакви...

Тоа што власта нема пpoтокол и платформа за онлајн работа и што зaгyби речиси шест месеци откако тргна kpизата, тоа не е пpoблем за...

„Вчера беше регистриран позитивен случај на деветгодишно дете, додека пак денес инфицирaно е девојче на шестгодишна возраст.” (Кавадарци денеска, извор: Фокус) Додека власта не знае...

Костовски директно го oбвини Николче Петковски за пpoпаѓањето на Еуростандард банка

Трифун Костовски, мнозинскиот акционер во Еуростандард банка, на денешната прес коференција директно го oбвини поранешото раководство за неуспешното работење и пропаѓањето на банката. Поконкретно,...

More Articles Like This