November 27, 2021, 10:10 am

Нема kpиза за Меркел: 15 000 евра пензија, канцеларија, асистенти и личен возач ќе добие германската канцеларка по заминувањето од функцијата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Според проценките на Германската асоцијација на даночни обврзници, германската канцеларка Ангела Меркел, откако ќе се повлеќе од функцијата, ќе добива месечна пензија од речиси 15.000 евра.

Шеесет и седумгодишната Меркел ќе се пензионира по парламентарните избори во септември.

Пресметките се базираат на нејзиниот долг престој во Бундестагот, како и годините во кои била федерален министер и канцелар. Како и сите поранешни германски претседатели и канцелари, така и Меркел ќе има право на своја канцеларија кога ќе ја напушти функцијата.

Таа исто така ќе добие средства за менаџер на канцеларија, двајца асистенти, дактилограф и личен возач.

Latest News

Загриженост во Европа – колку сегашните вакцини се моќни против „Омикрон“?

Здравствената служба на ЕУ смета дека новата варијанта на ковид која се појави во Јужна Африка може да се...

More Articles Like This