January 25, 2021, 10:14 pm

Ненajaвeнa cpeдбa? Бучковски cлeднaтa нeдeлa oди зa Бугарија?

Поврзано

Заев лaжел дека обезбедил вакцини од Србија, заслугата е на коалициониот партнер на ВМРО-ДПМНЕ, Иван Стоилковиќ

Лидерот на Демократската партија на Србите во Македонија и пратеник Иван Стоиљковиќ, во Дневникот на Сител потенцираше дека вакцините...

Според Груби институциите се виновни што рамковните административци си седеа дома

Во вечерашната Топ тема во Телма телевизија гостуваше вицепремиерот Артан Груби кој истакна дека не по вина на рамковните...

Џабе отидоа: Димитров и Османи не добија рок за вакцините од Европската Комисија

Вицепремиерот Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во Брисел денеска се сретнаа со еврокомесарот за управување...
- Advertisement -

Вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија во разговор со Илијана Беновска во неделната програма „Беновска пита“ на „Радио К2“, ги коментираше односите на Бугарија со Северна Македонија и посочи дека го очекува специјалниот претставник на македонската Влада за спорот со Бугарија, Владо Бучковски следната недела во Бугарија.

„Дали е вистина, дали ќе имате сила да ми кажете, дека очекувате ненајавена средба со проф. Владо Бучковски, кој беше министер за одбрана на Македонија и премиер на земјата, а од декември 2020 година е назначен за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Имате ли ваква средба?“, праша водителката.

„Госпоѓо Беновска, вие работите подобро од бугарското разузнавање! Вистина е, разговаравме со господинот Бучковски, следната недела тој ќе биде во улога на главен преговарач или медијатор, ќе биде во Бугарија. Сè уште не сме го закажале состанокот, но дали ќе биде вторник или среда, некаде таму!“, изјави Каракачанов, цитиран од „Блиц“.

Latest News

Стоиљковиќ: Пописот власта го турка на сила, бројките се однапред договорени за да бидат потиснати одредени заедници, владата да го повлече пописот

Проблемот настанува во моментот кога државата ќе реши една пописна операција да ја спроведува на сила. Во моментов во...

More Articles Like This