Ненajaвeнa cpeдбa? Бучковски cлeднaтa нeдeлa oди зa Бугарија?

Поврзано

Tpajанов лyт што го вakциниpaле со „Cпyтник“: Сите сме вознeмиpeни, измameни cмe

Претседателот на Демократскиот сојуз пратеникот Павле Трајанов е незадоволен од односот на министрот кон пратениците, зашто, како што вели...

Косово го oдби бapaњeтo нa Македонија за ekcтpaдициja нa eдeн oд y6иjцитe oд Cмилкoвскo

Основниот суд во Приштина го одби барањето на Министерството за правда на Македонија за екстрадиција на Африм Исмаиловиќ, осуден...

Афpикaнcкa чyмa пoтвpдeнa вo peгиoнoт: Oвa ce пpeпopaкитe и зaбpaнитe oд АХВ зa oдглeдyвaчитe нa cвињи

Заради елиминирање на ризикот од појава и ширење на болеста африканска чума кај свињите во земјава, имајќи ја во...
- Advertisement -

Вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија во разговор со Илијана Беновска во неделната програма „Беновска пита“ на „Радио К2“, ги коментираше односите на Бугарија со Северна Македонија и посочи дека го очекува специјалниот претставник на македонската Влада за спорот со Бугарија, Владо Бучковски следната недела во Бугарија.

„Дали е вистина, дали ќе имате сила да ми кажете, дека очекувате ненајавена средба со проф. Владо Бучковски, кој беше министер за одбрана на Македонија и премиер на земјата, а од декември 2020 година е назначен за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Имате ли ваква средба?“, праша водителката.

„Госпоѓо Беновска, вие работите подобро од бугарското разузнавање! Вистина е, разговаравме со господинот Бучковски, следната недела тој ќе биде во улога на главен преговарач или медијатор, ќе биде во Бугарија. Сè уште не сме го закажале состанокот, но дали ќе биде вторник или среда, некаде таму!“, изјави Каракачанов, цитиран од „Блиц“.

Latest News

Tpajанов лyт што го вakциниpaле со „Cпyтник“: Сите сме вознeмиpeни, измameни cмe

Претседателот на Демократскиот сојуз пратеникот Павле Трајанов е незадоволен од односот на министрот кон пратениците, зашто, како што вели...

More Articles Like This