December 4, 2020, 11:29 am

Необичен феномен: Сина месечина ќе се појави на небото на 31 октомври

Поврзано

Цеца Ражнатовиќ ова парче го облече двапати и тоа во иста емисија

Фолк-ѕвездата Цеца Ражнатовиќ двапати досега гостуваше во емисијата „Хит-твит“. Првпат на 10 мај 2020 година, а вторпат на 29 номеври. Завреме на...

Време е за новогодишно уkpacување: Колку точно украси треба да ставите на елката за таа да изгледа совршено

И официјално влеговме во последниот месец од годината, и со тоа се поблиску сме до новогодишните и божиќните празници....

Душко Тошиќ се огласи со фотографија: Редок потег на фудбалерот

Сопругот на Јелена Карлеуша, фудбалерот Душко Тошиќ, многу ретко, речиси и никогаш, објавува моменти од приватниот живот на социјалните...
- Advertisement -

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена. Ваква појава се јавува во просек еднаш на секои две и пол години, објави НАСА.

Секој месец има по една полна Месечина, но бидејќи лунарниот циклус и календарската година не се совршено синхронизирани, ние завршуваме со две во истиот календарски месец приближно на секои три години.

Првата полна Месечина во октомври, позната и како Жетвена месечина, се појави на први октомври. Втората полна месечина или „сината месечина“ ќе биде видлива на 31-ви октомври.

Ова е прв случај од март 2018 година, но и прв од 1944 година полната месечина да се појавува на 31 октомври во сите временски зони.

Феноменот „Сина месечина“ не мора да значи дека ќе биде сина, иако темно синиот тон на вечерното небо може да влијае на боите што ги гледаме.

Latest News

Ердоган: Убиството на иранскиот научник е насочено против мирот во регионот

Убиството на иранскиот научник за нуклеарна физика Мохсен Фахризадех е насочено против мирот во регионот, но оние кои имаат...

Британcкa функционepка мacoвно “тpoлана” и кpитикyвaнa зa договop со Maкедонија

Британската државна секретарка за меѓународна трговија Елизабер Трус стана мета на огромен број критики и шеги од нејзините сограѓани поради објавата на потпишан договор...

Денec e гoлем пpaзник: Boвeдeниe нa Пpecвeта Богopoдица

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар е обележан...

Aмepиканската apмиja извршила paција во седиштето на ЦИА во Фpaнкфурт за манипулација со избopите

Томас Мекинерни, пензиониран американски генерал со три sвезди, вели дека американските специјалци извршиле рација во објект на ЦИА во Франкфурт на Мајна. Тие имаат...

Голема експлозија во Белград

Eдно лице загина, а две се повредени во експлозија што се случи утрово на градилиштето во улицата Абердаре, пренесува РТС. Се претпоставува дека боцата...

More Articles Like This