September 25, 2020, 4:24 am

Необична светлина светна на вечното почивалиште на патријархот Павле: Луѓето се крстеа и молеа за оздравување

Поврзано

ДЕНЕСКА Е СВ. ТЕОДОРА: Си ја иceче косата, се 3aмонаши и животот го мина во манacтир како маж

Таа беше жена на млад маж од Александрија. Наговорена од некоја бајачка, таа изврши прељуба со друг човек....

Уапceн Иcуc во Русија: Војската и полицијата упаднале во заедницата која ја води водачот на култот во Сибир

Руските власти го приведиле поранешниот припадник на сообраќајната полиција кој тврди дека е Исусова реинкарнација и во последните три...

Денес избегнете неколку работи: Трите светици ни го покажуваат патот по кој да одиме

На овој ден ги славиме трите сестри Светите маченички Минодора, Митродора и Нимфадора. Тие живееле во Азија, воспитани во...
- Advertisement -

Србите го сметаа за светец уште додека беше уште жив, а барањата на верниците да биде официјално прогласен за светец, се поткрепени со сведоштвата на верниците за тоа што се случува на неговото вечно почивалиште.

Самиот негов живот беше чудо, и чудата продолжија да се случуваат дури и по неговото заминување. Верниците со посебна смиреност и длабока верба се молат на земниот гроб на патријархот Павле во манастирот Раковица.

Патријархот Павле (свето име Гојко Стојчевиќ) е роден на 11 септември 1914 година во селото Кужанци во близина на Доњи Михоjац во Славонија. Помина цели 19 години на престолот на Свети Сава како српски патријарх и беше многу популарен меѓу народот заради својата скромност и вистинитост.

Луѓето се колнат дека молењето над неговите мошти им помогнало да oздрават.

Меѓу нив е и една брачна двојка од Косјериќ, на чиј дванаесетгодишен син му беше дијагностициран најпрогресивниот кар*ином на остеосарком во потколеницата, а како што тврдат, молитвата над гробот на патријархот Павле му помогна да се опорави.

Оние кои доаѓаат барем еднаш месечно на местото каде почива омилениот српски патријарх, тврдат дека тоа е тој што ги собира овие луѓе и ја чува Црквата.

Убедени се дека тој е светец, затоа што кога и да дојдат, чувствуваат некаков благослов.

Се слушна и дека се случило големо чудо во близина на неговото почивалиште. Според сведочењето на игуманијата и некои верници, човек кој бил инвалид станал и одел.

Јованка Милеусниќ, која живее недалеку од манастирот Раковица, рече дека еднаш го посетила почивалиштето на патријархот и дека на влезот во пристаништето видела дека тоа е осветлено со црвени светлина.

„Отпрвин мислев дека станува збор за некакво осветлување, но ми беше чудно што беше преку ден, и снаата ми беше со мене и ја забележа истата работа, како и уште неколку други луѓе кои се најдоа пред портата на манастирот. “Таа светлина околу гробот траеше неколку секунди, а потоа исчезна сама по себе. Сите се прекрстивме со чудење и убедена сум дека патријархот Павле, како на народ, нешто ни кажува, единственото прашање е што”, вели Белграѓанката.

Истата чудна светлина ја виде и Никола Ресановиќ околу земното почивалиште на патријархот, кој го посетуваше гробот во манастирот Раковица барем еднаш неделно како студент по теологија.

“Се сеќавам, беше облачен ден и кога дојдов до почивалиштето на блажениот патријарх Павле видов бледо црвено светло како трепери околу крстот. Отпрвин помислив дека некој вклучил блескав ласер, но ништо и никој немаше. Црвеното светло е исчезна, а после тоа неколку пати одев кај почивалиштето на патријархот, но таа светлина не се појави повторно“, вели Ресановиќ.

Ние ви ги пренесуваме и зборовите на патријархот Павле кои не треба да се заборават:

-Грижете се за своите непријатели и молете се за нив затоа што тие не знаат што прават.

-Да се ​​чуваме од нелуѓе, но да бидеме уште повнимателни да не станеме нелуѓе.

-Ако сите ние, како луѓе и христијани, имавме јасен принцип дека „злото нема да донесе добро“, дека „крвта е човечка храна наопака“, работите ќе одеа посреќно.

-Не може да се избере времето во кое ќе се роди и живее. Не зависи од него од кои родители, ниту од која нација ќе се роди, но од него зависи како ќе постапува во дадено време: дали како маж или како нечовек, без оглед на која нација и од кои родители.

-Кога човек ќе се роди, целиот свет се радува, а само тој плаче. Треба да се живее така што кога ќе умре, целиот свет да плаче, и само тој да се радува.

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This