September 29, 2020, 7:22 pm

Неофицијално се откриваат имињатa на новиот премиер и министрите

Поврзано

Мицкоски: Не се проблeм зakоните, суштината е како се прeминуваат зaконите

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ зборуваше за процесот на интеграција кој и...

Мицкоски: Не можете рeформа да правите со Кацарска, уставен cyдија

Во гостувањето во „Топ тема“ лидерот на опозицијата и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски посочи дека граѓаните на Република...

Мицкоски: Владата за да не изгyби политички поени ја зголеми цената на струјата веднаш по изборите, ги кpaдат граѓаните

Цената на електричната енергија се одредува со важност од први јули, годинава за прв пат тоа се случи од...
- Advertisement -

Политичките партии веќе разговараат, покрај изборната програма и нивната хармонизација, и за евентуалните имиња во ресорите што тие ќе ги водат.
Бидејќи наголемо се шпекулира дека владејачката коалиција ќе ја сочинуваат СДСМ, ДУИ, Движењето Беса и ДПА, новинската агенција Журнал, неофицијално ги дознава имињата на оние за кои се разговара да седнат на функцијата министер. Претседателот на СДСМ Заев за време на кампањата изјави дека новата влада нема да има министри без ресор, така што владиниот кабинет ќе го сочинуваат премиерот, 4 вицепремиери и 16 министри.

Според неофицијални извори, иако имињата ќе се менуваат секој ден до конечниот договор, процесот на евроинтеграција и понатаму ќе го води ДУИ, додека се очекува Арбр Адеми да седне на оваа функција. Дуи ќе го превземе и МВР, така што името кое најмногу се споменува за оваа министерство е Блерим Беџети, додека за Министерството за правда се споменува името на Фатон Ахмети, кој е кадар од Тетово.

Ова е можниот владин кабинет:

Премиерот Насер Зибери,
вицепремиер Царовска, Касами и Тачи, вицепремиерот за евроинтеграции Арбр Адеми.
Министерот за надворешни работи Едмонд Адеми,
министерот за внатрешни работи Блерим Беџети, министерот за правда Фатон Ахмети,
министерот за финансии Фатмир Битиќи, министерот за економија Насер Нуредини
Министерот за транспорт Крешник Бектеши, министерот за одбрана Драган Николиќ.

Latest News

Мицкоски: Не се проблeм зakоните, суштината е како се прeминуваат зaконите

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ зборуваше за процесот на интеграција кој и...

Мицкоски: Не можете рeформа да правите со Кацарска, уставен cyдија

Во гостувањето во „Топ тема“ лидерот на опозицијата и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски посочи дека граѓаните на Република Македонија немаат доверба во системот...

Мицкоски: Владата за да не изгyби политички поени ја зголеми цената на струјата веднаш по изборите, ги кpaдат граѓаните

Цената на електричната енергија се одредува со важност од први јули, годинава за прв пат тоа се случи од први август. Целта на власта...

Мицкоски: Им се ставаа вeштачки ракавици во теретаната на моите луѓе, па се докажа дека е нeвистина, од власта не се извиниja

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на „Топ Тема“ посочи дека власта неколку пати се има обидено да го извaлка неговото име со разно разни...

Мицкоски: Бараме 4 викенди без ДДВ, 5 проценти поголеми примања за пензионерите кои им ги уkинаа, за стечајците и невработените поголема помош

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Топ Тема“ на телевизија „Телма“ истакна дека опозицијата нема да ја поддржи изборната измама која...

More Articles Like This