НЕПОТИЗАМ ВО МЕПСО: Невзат Бејта си ја вработил ќерката во МЕПСО

Поврзано

Спасовски се сретна со претставници од Синичане и Урвич со цел peшaвaње на пpoблeмoт со водата за пиење

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, придружуван од министрите за внатрешни работи, Агим Нухиу, за земјоделство,...

(Видео) Силниот ветер однесе покрив од зграда во Делчево

Невреме со силен ветар денес околу 13 часот го зафати Делчево. Ветарот успеа да откорне неколку лимени покриви меѓу...

Пocкапувањето на стpyјата требало да биде дури 25 проценти!

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски ги отфрла обвинувањата за новото 7,4 % зголемување на цената...
- Advertisement -

Ќерката на поранешнот градоначалник на Гостивар, Невзат Бејта, е вработена во државната компанија МЕПСО, каде што добива плата од 36.500 денари, потврдуваат од таму за „Фокус“. Информацијата вчера на својот фејсбук профил ја објави новинарот Зоран Божиновски, кој рече дека Фиторе потпишала договор минатата недела

„Од петокот во МЕПСО како нов референт за јавни набавки е вработена Фиторе Бејта Акику, ќерка на Невзат Бејта“, напиша тој.

Од МЕПСО велат дека Фиторе била избрана на огласот за вработување како најдобар кандидат. Од таму додаваат дека договорот за вработување бил склучен во четвртокот.

„Работната позиција е референт за набавки, во одделот за комерцијални работи, во службата за комерцијално набавни работи, со виша/висока стручна спрема“, соопштуваат од таму.

Бејта беше градоначалник на Гостивар од 2013 до 2017 година, додека претходно ја извршуваше функцијата министер за локална самоуправа во владата на Никола Груевски. На локалните избори се кандидираше за уште еден мандат, но беше поразен од актуелниот градоначалник, Арбен Таравари. Тој е татко на три деца.

Latest News

(Видео) Еkcплозијата во Бејрут е трета најсилна еkcплозија вo историјата

Екcплозијата во Бејрут, главниот град на Либан, е трета најсилна во историјата, веднаш по експлозијата на нуkлеарни бoмби по...

По Русија и Велика Британија најави помош за Бејрут

Велика Британија објави дека ќе му помогне на Бејрут со пет милиони фунти како и дека ќе обезбеди медицинска помош и помош при потрагата...

Њујорк воведува контролни пунктови за кaрантин на влезовите во градот

Њујорк ќе постави контролни пунктови за кaрантин на клучните влезни места за да обезбеди патници од 35 сојузни држави, каде епидемиолошката состојба е неповолна,...

ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на Влада, но договор со ДУИ се уште нeмa

„ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на парламентарно мнозинство. Информации од непотврдени и непроверени извори нема да потврдуваме ниту да демантираме“ - реагираат од партијата по...

Франција гyби контрола, регистриран најголем број новозарaзени од крајот на мај

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани уште 1.695 случаи на коронaвирус, најмногу од 30 мај, кога тој број беше 1.828. Вкупниот број на...

More Articles Like This