Непроценливи совети: Кога ќе го сфатите ова, ќе добиете сè што посакувате

Поврзано

(Фото) Геолошко чудо сред пустина

Висорамнината Најд, е една од најистакнатите природни зданија на Саудиска Арабија, а на неа се наоѓа драматичната атракција “Крајот...

(Видео)Вака се бoдpи тим, погледнете го нajжecтokиoт навивач пред малите екрани

Познато е дека кучињата сакаат да гледаат телевизија, но вакво внимателно следење на натпревар се уште не сте виделе. Погледнете...

Дознајте зошто Спенџарска не сака да се лаже самата себе

Со години ги слушам луѓето како зборуваат: -‘Ама јас сум добра личност, не го заслужив ова!’, истакна на својот Инстаграм...
- Advertisement -

Лав Толстој (1828-1910) бил припадник на руското благородништво, а неговото семејство поседувало голем имот и стотина слуги.

Неговите зборови до ден-денес се цитираат. Во нив се крие мудроста и тајната на среќен и исполнет живот. Можеме да научиме многу за уметноста на живеење преку мислите на Толстој, па затоа ги издвојуваме неговите најубави цитати:

1. Сите мислат како да го променат светот, а никој не размислува како да се промени себеси.

2. Цени ги добрите мисли и туѓите кога ќе ги познаеш. Ништо нема да ти помогне толку многу како добрите мисли за да ја исполниш вистинската задача во твојот живот.

3. Никогаш не ги слушајте оние што зборуваат лошо за другите, а добро за вас.

4. Без физичка работа нема здраво тело ниту здрави мисли во главата.

5. Она што поминало веќе не постои, што ќе биде сè уште не е дојдено. Па што тогаш постои? Само онаа точка во која се среќаваат минатото и иднината. Во таа точка е целиот наш живот.

6. Двајцата најмоќни воини се трпеливоста и времето.

7. Разговарајте само за она што ви е јасно, во спротивно молчете.

8. Плашливиот пријател е пострашен од непријателот затоа што се плашите од непријателот, а му верувате на пријателот.

9. Да се греши е дело на човекот, да се оправдуваат гревовите е дело на ѓаволот.

10. Повеќето мажи бараат од своите жени доблести до кои ни самите не се придржуваат.

11. Грешката никогаш не може да биде поправена со грешка, а злото никогаш не може да биде протерано со зло.

12. Секогаш мислиме дека луѓето нè сакаат бидејќи сме добри, но никогаш не помислуваме дека се добри оние кои нè сакаат.

Latest News

Вице Заев најавува тyжбa пpoтив ВМРО-ДПМНЕ

Вице Заев се огласи по денешните обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ. По кој знае кој пат ВМРО-ДПМНЕ покажува колку се далеку од...

Јовановиќ: Одлуката за поскапување на струја е политичкa

„Објаснувањето што беше кажано од Регулаторна мене ми е прилично несмасно. Практично не можам да поверувам дека може да се покачи цена на струја...

Cилjaновска за Шекepинска: И со знаме на УЧK ќе ce завитка само да наниже yште една функциja

Пратеничката Гордана Силјановска Давкова се придружи кон реакциите за отсуството на министерката за одбрана Радмила Шекеринска од одбележувањето на 19-годишнината од загинyвањето на десеттемина...

Се чисти компpoмитиpaниот кадар во СДСМ, Пендаровски и понудил на Шекеринска амбасадорско место во САД

Претседателот Пендаровски на Шеќеринска и понудил амбасадорско место во Америка, но таа го одбила, дознава Алфа. Веднаш побаравме одговор од кабинетот на претседателот, но...

СДСМ мора да избере: Албанец премиер или опозиција

Многу шпекулации, но нема сигурни информации за составот на новата влада. Партиите не споделуваат детали за разговорите меѓу лидерите, така што сите можни комбинации...

More Articles Like This