December 8, 2021, 4:46 am

Нетанјаху и нареди на apмијата да продолжи со pakeтирање

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека им наредил на израелските одбранбени сили да продолжат со таргетирање на, како што рече, терористички цели во Појасот Газа.

Тој по состанокот со највисоките претставници на одбраната рече дека Израел „ќе продолжи да дејствува онолку колку што е потребно за да ги врати мирот и безбедноста за сите израелски граѓани“

„Директивата е да се продолжи со нападите врз терористички цели, што ги извршува добро“, рече тој за Нетанјаху, пренесува Times of Israel.

Тој изјави дека денес е елиминиран друг командант на организацијата Исламски џихад, ја погоди подморницата Хамас и, покрај другите цели, продолжува да ја таргетира мрежата на подземни тунели на Хамас, пренесува Танјуг.

Судирите меѓу Израел и Палестинците започнаа на 10 мај по судирите во близина на џамијата Ал Акса во источен Ерусалим.

Според најновите податоци, 10 Израелци и повеќе од 220 Палестинци се убиени во размената на ракетни пожари што трае од 10 мај.

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...

More Articles Like This