НЕТАНЈАХУ: Ова е голема побeдa за Израел

Поврзано

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Повеќе од 70 отсто зaрaзeни не го пренесувале кoрoнaвиpycот, тој се ширел на собири во зaтвоpeн простор

Група на епидемиолози од Хонгконг спровеле ново истражување кое покажало дека само 20 отсто од тестираните случаи се одговорни...

(ФОТО+ВИДЕО) ДИСТРИБУТИВЕН ЦЕНТАР НА „АМАЗОН“ ИЗГOPЕ ДО ТЕМЕЛ: 40 работници биле eвaкуиpaни, за среќа немало жpтви

Масовен пожар уништи еден центар за дистрибуција во Јужна Калифорнија, кој се користеше за испорака на продукти на клиенти...

ДНЕВНО ПО 100.000 CЛУЧAИ: Бројот на зaрaзeни од Koвид-19 во светот рапидно расте

Бројот на нови случаи на Ковид 19 во светот расте побрзо од кога било порано, а гледајќи со неделен...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху прогласи победа над својот политички ривал Бени Ганц, по вчерашните парламентарни избори во земјата, трети за помалку од една година.

Овие избори беа организирани во екот на најголемата политичка криза во Израел во историјата на еврејската држава.
„Ова е голема победа за Израел“, напиша на Твитер старо-новиот премиер, крај својата фотографија на која се гледа како слави по објавувањето на резултатите на излезните анкети.

Според првичните резултати, неговата партија Ликуд има значитечна предност пред сојузот од партии на центарот „Сино и бело“ на поранешниот началник на израелскиот Генералштаб, Бени Ганц.
Израелските медиуми објавија дека тој веќе разговарал со сите десничарски партии и се договорил за формирање силна национална влада што е можно поскоро.

Излезните анкети синоќа покажуваа дека Ликуд освоил 36 до 37 од 120-те мандати во Кнесетот (парламентот), а сојузот на Ганц 32 до 33 места.

Анкетите покажуваат дека на десничарскиот блок на Нетанјаху му фали еден мандат за да има мнозинство од 61 пратеник потребни за самостојно водење на владеачкото мнозинство.

Левиот центар, како што покажуваат првичните резултати, ќе има од 52 до 54 пратенички мандати во Кнесетот.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести