НЕ БИЛ ПИЈАНИЦА, БИЛ УЛИЧАР: Шилегов со уличарски речник ги навредуваше советниците од опозицијата!

Поврзано

(Фото) КОРОНА ВИКЕНД ВО ОХРИД: Редици пред маркети, гужви на кејот и чаршијата за корона

Повеќето од присутните на шеталиштето во Охрид, кој денеска изгледа како да е сред туристичка сезона, се гледа дека...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245...

ДРСКО И БЕЗОБРАЗНО: Сопругата на Битиќи за неукиот народ во Македонија

Советникот за економски прашања во Владата, Фатмир Битиќи е негативен на Ковид-19, потврди неговата сопруга на „Фејсбук“, по што...

Поставувањето на советничките прашања заврши пред време откако градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов во еден момент од расправата нагласи дека прашањата на советниците од опозицијата не му се по мерка и почна да ги навредува советниците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, што тие го дефинираа како уличен и срамен речник на Шилегов.

Тој на прашањето на советникот Михајло Маневски, кој побара од Шилегов да одговори зошто Градот е бавен во реакцијата за справување со паднатите дрва и зошто не презема мерки да се обештетат граѓаните на Скопје, зачудено праша зошто му поставуваат нему такви прашања и оти тоа било работа на осигурителните компании.

Шилегов влезе во клич и со опозициските медиуми, незадоволен од начинот на кој известувале за неговата работа.

-Вие не сте достојни и не сте луѓе, јас сум човек, а што сте вие? Ништо…, рече Шилегов кој претходно спомена дека дрвосечач на градот бил Коце Трајановски.

На ова жестоко реагираа советниците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата кои демонстративно ја напуштија седницата. Тие најавуваат дека ќе поднесат интерпелација за работата на претседателот на Советот, Љубица Јанчева, која остана нема на говорот на омраза и навредите на градоначалникот Шилегов.

-Ова може да се опише како обид на двоецот Шилегов-Јанчева да ја замолкне опозицијата и различното мислење, преку навреди и лични дисквалификации недостојни на еден градоначаник, да ни го оневозможат нашето право на збор, истакнаа советниците од опозицијата.

Тие посочија дека Јанчева демонстрира врвна нестручност во одењето на седниците и на извесен начин се става во подредена улога на Шилегов кој на овој начин сака да ја дефокусира јавноста од сопствената неработа и неспособност.

Актуелно

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

Повеќе вести